Kültür ve Sanat

Zodiac Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde 1960’lı senelerin sonlarında yaşanan cinayetler dizisi o dönem oldukça ses getirmişti. Kimliği hâlâ meçhul ve yolladığı mektuplardan sonra Zodiac olarak anılan bir seri katil, en az yedi bireyin katili olarak öğrenilmektedir. İşlediği cinayetler sonrasında gazetelere yolladığı mektuplarda öldürdüğü şahıslardan, cinayetleri nasıl işlediğinden bahseder. Mektuplarında yer alan parolaların hepsi günümüzde dâhi çözülememiş olmakla beraber katilin kim olduğu mevzusunda kesin bir ispat bulunamamıştır. 

David Fincher’ın bu davayı mevzu alan ve dava ile aynı ismi taşıyan filmi 2007 senesinde vizyona girdi.
Kurgusu ve zaferli performansları ile takdir toplayan film, davayı tekrar andırdırması ve gündeme getirmesi ile oldukça konuşulmuştu. Film, dava ile yakından ilgilenen ve mektuplardaki parolaları çözmek için çok gayret harcayan Amerikalı yazar Robert Graysmith’in aynı isimli kurgusal olmayan kitabından adapte edildi.

Senaryosunu James Vanderbilt‘in yazdığı, David Fincher’ın Amerika’nın noktaya değinen seri katil hikâyesine katlanan filmi Zodiac hakkında kesinlikle öğrenilmesi gerekenleri derledik.

Zodiac Hakkında Kesinlikle Öğrenilmesi Gereken 15 Ayrıntı

Zodiac Davası Hakkında Araştırmalar

David Fincher, senaryocu James Vanderbilt ve yapımcı Bradley J.
Şahitler, aile azaları, kuşkulular, emekli ve faal dedektifler, vakanın yaşayan iki mağduru ve San Francisco ile Vallejo belediye başkanları ile müzakereler yapıldı. Filmin olası olabildiğince doğru olabilmesi için yaşamda olmadığı iddia edilen Zodiac şahit ve mağdurlarına filmde yer verilmemesine karar verildi. Zodiac’ın ilk doğrulanan hamlesi olan Lake Herman Road cinayeti, ataktan kurtulan kimsenin olmaması dolayısıyla filmden çıkarıldı. Bu surattan film 4 Temmuz cinayetleri ile açılıyor.

Oyuncu Tercihi

David Fincher, Avery rolünü canlandırması için Robert Downey Jr.’dan evvel Brad Pitt ve Daniel Craig‘i düşünmüş.
Rejisörün çekimler sırasında kezlerce tekrar almasına ve dijital çekim sürecine yabancı kalmış. Özellikle sette zaman yönetimi mevzusundan dolayı davacı olan oyuncu, neredeyse tuvalete dâhi gidecek zaman ayır Fincher’a başkaldırı etmiş.

Scorpio

Film, makûs karakteri Scorpio’nun, Zodiac cinayeti failinden esinlenildiği 1971 yapımı Dirty Harry filmine referansta bulunuyor.
Robert Graysmith’in kitabında yer alan anekdota göre Zodiac cinayetleri sırasında polis, Dick Tracy’nin Scorpio sınan bir üst usun idarediği Zodiac temalı bir çete ile karşı karşıya kalmasından dolayı, mümkün irtibatları ortaya çıkarmak için Dick Tracy çizgiromanını da soruşturmaya dâhil etmişti.

Filmdeki Mavi Renk Kullanımı

Zodiac’ın otobüs tehdidi açıklandıktan sonra Robert Graysmith, Zodiac’ın kurbanlarını nasıl tercih ettiği üzerine The Water Theory Su kuramı üzerinde çalıştı.
Buna Zodiac’ın mektuplarının mavi mürekkep ile yazılmış olması, ilk mektubun mavi bir tişört giyen editör tarafından okunması, Avery ve Graysmith’in karşılaştıkları ilk yerde mavi tişörtler giymesi örnek verilebilir. Graysmith, Paul Avery’ye Aqua Velva isimli mavi bir alkolü tanıtıyor. Sonraki tasarıda boş kadehler görünürken Tommy James ve The Shondells şarkısı Crystal Blue Persuasion şarkısı çalıyor. Zodiac mağduruna destek etmek için taşıtını kenara sürükleyen kadının da mavi ceket giydiği bakılabiliyor. 

Zodiac’ı Canlandıracak Oyuncu

Zodiac katili, mektuplarının birinde onunla alakalı filmde onu kimin canlandıracağını düşündüğünü belirtiyor.
Zodiac’ın olduğu tasarılarda canlandıran oyuncunun suratı ya odak dışında ya anlaşılamaz hâlde. Bu, izleyicilerin merakını sürdürmeye ve katilin görünür ünlü bir oyuncu tarafından canlandırılıyor olmaması için yapıldı.

Hakikat Zodiac Kurbanı

Filmin 100. dakikası ortamlarında hakikat Zodiac mağdurlarından Bryan C.
Dermot Mulroney’nin karakterinin Mark Ruffalo’nun karakterinden merdivenlerde kendisine sarılmasını istediği sahnede, Bryan ve eşinin arka tasarıda yürüdüğü bakılıyor.

Devam Eden Zodiac Davası

Zodiac davası Nisan 2004 tarihinde San Francisco Polis Departmanı tarafından kapatılmıştı.
Kaliforniya’da ise davanın 1969 senesinden beri açık olduğu öğrenilmektedir.

Filmin Süresi

Çekim senaryosu 200 sayfa uzunluğundaydı. Ancak bu kadar uzun bir senaryonun yol açabileceği problemleri sınırlamak için David Fincher, oyunculardan daha süratli konuşmalarını istemiş.

David Fincher’ın Davaya Olan Alakası

Filmin rejisörlüğü için David Fincher hep ilk aday olmuş.
Fincher, çocukken polisin birkaç hafta süresince mektep servisini izlediğini ve babasının kendisine Zodiac’ın bir otobüs dolusu öğrenciyi katlettiğini açıkladığını anımsadığını ifade ediyor. Ayrıca 12 yaşındayken Dirty Harry filmini izleyip çok korktuğunu da ilave etti.

Jake Gyllenhaal’un Rolü

Jake Gyllenhaal, David Fincher’ın Robert Graysmith rolü için ilk seçimiymiş.
Pakula’nın Oscar mükâfatlı All the President’s Man filmini esin kaynağı olarak aldı. 1976 yapımı film Amerika Birleşik Devletleri’nin 37. Başkanı Richard Nixon’ı koltuğundan eden Watergate skandalını ortaya çıkaran gazetecilere odaklanıyor. Filmin senaryosunu William Goldman kaleme almıştı.

Gary Oldman

Variety’nin 6 Temmuz 2005 tarihli haberinde filmdeki Avukat Melvin Belirli rolü için Gary Oldman ile anlaşıldığı belirtilmiş, sonrasında The Hollywood Reporter’ın imzaların atıldığını yazması bu haberin doğrulanması olarka kabul edilmişti.
Ancak 2 Mart 2007’de Zodiac yazarı Robert Graysmith, verdiği bir müzakerede “Bir noktada Avukat Melvin’i oynamak üzere Gary Oldman bizimleydi. Hayli uğraştı, eklemeler yapıldı ama fiziksel olarak işe yaramayacaktı, o kalınlığa sahip değildi” ifadelerini kullandı.

Filmin Dijitale Çekilmesi

Zodiac, dijital kamera ile çekilen ilk uzun metraj filmlerden biridir.
Ancak gerisi Fincher’ın daha evvel reklam filmlerinde kullandığı Thomson Viper Filmstream kamerası ile çekildi. Ancak bu karar film yapımından yenilikçi bir adım atmak emeliyle alınmış bir sonuc değildi. Aksine Fincher peliküle çekilen filmin işlenme vaktinin uzunluğundan davacıydı. “Dijitalde çalışma sürecinden hoşlanıyordum. Ne çektiğimi bakmak için ertesi güne kadar beklemeyi beğenmiyorum.” Ayrıca Zodiac, az giderli bir kurgu yazılımı olan Final Cut Pro kullanılarak kurgulanan ilk uzun metraj filmlerden biri.

Rejisörün Kurgusu

Film görsel olarak net bir anlatı sunuyor.
Filmin son kurgusunda buna yer verilmesi tasarlanıyordu. Ancak stüdyonun filmin zamanının üç saate yaklaşıyor olmasından dolayı yaptığı baskı sonrası bu kısmı çıkarma kararı aldı. Bunun yerine zaman akışı “4 Sene Sonra” yazan bir kesme ile gösteriliyor. Filmin rejisörün kurgusu versiyonunda ise Fincher’ın kendi yaptığı bu işitsel kurulum yer alıyor.

David Fincher’ın Film Hakkındaki Düşünceleri

Fincher verdiği bir görüşmede Zodiac’ın yeterince derin bir film olamadığını açıkladı.
Neticesinde de uzun süreli bir film olmuş olsa da derin bir yapısının olmadığını belirtti.

Kaynak: IMDb

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu