Kültür ve Sanat

Zhang Yimou’nun yeni film hazırlıkları başladı

Çinli yetkililer, İngilizce karşılığı “The Coldest Gun” anlamına gelen rejisör Zhang Yimou‘nun Kore Savaşı dönemini anlatan yeni filmini resmen duyurdu.

Zhang Yimou

Senaryo, Chen Yu tarafından yazılacak.
Li Feng Culture, filmin yapımcılarından biri olacak. Şirket, 1 Ekim’de sinemalarda gösterilmeye başlanan ve bugüne kadar 289 milyon dolar kazanan “My People, My Homeland” filminin de ardındaydı.
Çarşamba günü ortaya çıkan resmi bir hükümet müracaatına göre proje, Çinli yetkililer tarafından onaylandı ve hazırlıklar başladı.

Zhang Yimou’nun yeni filminin mevzusu

Film, Kore Savaşı sırasında AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI askerlerine karşı savaşan 22 yaşındaki Zhang Dagong isimli bariz nişancının öyküsünü anlatacak.
Taofang, 32 günde 435 atışla 214 Amerikan askerini öldürerek veya yaralayarak rekor kırdı. 2007 senesinde ise ölüm etti.

Zhang Yimou

Film, Kore Savaşı’nın 70. yıldönümünü kutlamak için vatanperver bir anlatı olarak planlandı. Film eleştirmeni ve yapımcı Tan Fei filmi ile alakalı şöyle açıkladı:

“Tarihi hakikatler ile film seyredicileri, bir defa daha AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin eforlu olmasına karşın rakipsiz olmadığını kavrayacak.”

70 yaşındaki rejisör Zhang’ın, halihazırda bitirilmiş ve gösterilmeyi bekleyen üç filmi daha var.
Öbür iki film ise aksiyon gerilim filmleri “Impasse” ve “Under the Light”.

Zimou filmleri, daha evvel üç kere Oscar adaylığı kazandı. 1990 yapımı “Ju Dou”, 1991 yapımı “Raise the Red Lantern” ve 2003 yapımı “Hero” filmleri “En İyi Beynelmilel Uzun Metrajlı Film” dalında Yüksekokul Mükâfatı’ne aday gösterildi. Son olarak izleyiciyle buluştuğu film ise 2018 yapımı “Shadow” oldu. Filme dair henüz yeni fragmanlar ya da görüntüler bulunmamakta.

Yeni gelişmeler ve çok daha aşırısı için takipte kalın!

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu