Yeterli miktarda su içmediğinizi gösteren 6 belirti!

Yeterli miktarda su tüketimi yapılmadığı durumda sağlığınızda ciddi problemler ortaya çıkmakta...

su-tuketimi-belirtileri

Uzmanlar günde en az 2 litre su içilmesi öneriyor. Aslında su, vücudumuzun %70’i sudan oluşuyor. Doğuştan itibaren insan oğlunun temel kaynağı olan su ölene dek temel ihtiyacımızdır. Vücudun su ihtiyacını karşılamamak ciddi sağlık problemlerine sebep oluyor. Bu sağlık problemlerini engellemek ise bizim elimizde. Tek yapmamız gereken 2 litre bareminin altına düşmemek. Vücudumuz susuzluk durumunda değişik reaksiyonlar gösterebiliyor. Yeterli miktarda su içmediğimizi gösteren sebeplere gelin yakından bakalım.

Yeterli miktarda su içmediğinizi gösteren 6 belirti

• Baş ağrısı

Yeteri kadar su içmemek baş ağrısının temel sebeplerinden biridir. Beynimizin de %75-80 arasının sudan oluştuğunu söylemek yanlış olmaz. Dolayısıyla yeterli miktarda su alınmamasından dolayı beynimiz su kaybı yaşayarak bizi uyarır ve bu baş ağrısı olarak bize geri döner.

• Boğaz enfeksiyonu

Az su tüketimi sonucunda tükürük bezlerinin artık tükürük üretememesi ve dil kuruluğu, boğaz enfeksiyonlarına davetiye çıkarmakta.

• Bitkinlik/Yorgunluk

Yeterli miktarda su içmeyen insanlarda yorgunluk ve bitkinlik görülür. Bunun sebebi ise vücuttaki kan, vücudun sakladığı suyu kullanarak daha akışkan olmasını sağlar. Fakat bu su yeteri miktarda olmaması durumunda kan pırtılaşması fazla olmaz ve size yorgunluk ve bitkinlik olarak geri döner

• Uyku bozukluğu

Su, yeterli miktarda tüketilmediği durumunda uyku bozukluğuna yol açar. Gece uykunuzdan uyanıp su içtiğiniz zamanlar muhakkak olmuştur. Bu durum siz uyurken etrafınızdaki insanları rahatsız edecek derecede horlamaya dahi yol açar.

• Kramp

Kaslar büyük ölçüde su ile beslenir. Vücuda yeterli miktarda su alınmaması durumunda kaslar gerilir ve beklenmedik anda hatta uykuda dahi kramplar ortaya çıkar.

• İdrar rengi 

Vücut yeterli miktarda su almadığı zaman, böbrekleriniz toksinlerden kurtulamayacak duruma gelir ve idrar atımında, idrarınızın renginin değiştiği görülür.