Sağlık

Yerli Covid-19 ilacında sona gelindi

Işletmenin Idare Heyeti Başkanı Mustafa Ersin Erfa, “Neticeler çıktıktan sonra bilimsel otoriteler tarafından onaylanırsa yalnızca ülkemize değil tüm dünyaya çare olabilecek bir ilacı Türkiye’de üretmeye başlamış olacağız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, geçen salı günü ziyaret ettiği Ankara’daki Centurion İlaç’ın 75 şahsiyet takım ile Covid-19’a yönelik yürüttüğü yerli ve ulusal ilaç çalışmalarının yapıldığı laboratuvarı DHA görüntüledi.
‘CNT 002’ adlı molekülden üretilen Covid-19 rehabilitasyonunda kullanılabilecek ilacın faz-2 ve faz-3 çalışmaları 3 ayda bitirilecek. Faz çalışmaları bitirilip zorunlu izinler alındıktan sonra ise senede 25 milyon adet ilaç üretilebilecek.

‘AKCİĞER SEMTOMLARINI ORTADAN KALDIRIYOR’

Centurion Pharma Idare Heyeti Başkanı Mustafa Ersin Erfa, Covid-19 ile beraber yerli aşının öneminin bakılmış olduğunu açıkladı. Covid-19’un rehabilitasyon protokolünde yazan bazı ilaçların da üretimini yaptıklarını kaydolan Erfa, Covid-19’a ait iki ayrı ilaç çalışmalarının olduğunu kaydoldu.
İnsanlığa umut olacak, rehabilitasyon edici ilacı çıkarmayı ümit etmekteyiz. 3 ay içerisinde ilk neticeleri almış olacağız. ‘CNT002’ protokolünde faz-2’ye geldik. Faz-2, faz-3’ü birlikte yürütmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki ay haysiyetiyle ilk hastaları almayı amaçlıyoruz. 3 ay içerisinde neticeler çıkmış olacak. Neticeler çıktıktan sonra bilimsel otoriteler tarafından onaylanırsa, yalnızca ülkemize değil tüm dünyaya takat olabilecek bir ilacı Türkiye’de üretmeye başlamış olacağız” diye konuştu.

‘TESCIL HAZIRLIKLARIMIZI TAMAMLADIK’

Erfa, plazma rehabilitasyonunun tamamen antikordan geliştirilen, başka bir deyişle Covid-19 geçiren ve kanında virüse karşı geliştirilmiş korunma personelleri başka bir deyişle antikorlar bulunan insanlardan alınan plazmanın, Covid-19 rehabilitasyonuna gereksinim dinleyen yeni hastalara verilmesi prensibine direnen bir rehabilitasyon olduğunu kaydoldu.
‘CNT002’ molekülümüz ile alakalı tescil hazırlıklarımız tamamladık. Umarım en yakın zamanda tescilimizi alacağız. Sıhhat sistemimizin ne kadar doğru çalıştığını ve öteki ülkelere göre ne kadar ileri seviyede olduğumuzu bakmış bulunuyoruz. Bu noktada başta sıhhat bakanımız olmak üzere sıhhat çalışanlarına, katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘4 SENE İÇİNDE YERLİ AŞIYI KAZANDIRACAĞIZ’

Erfa, su çiçeği aşısı ile yerli aşı projesini de başlatacaklarını kaydolarak, “Bu noktada tüm teknoloji ve alt yapı teçhizatına hazırız.
Takribî 4 sene içerisinde yerli aşıyı ülkemize kazandıracağız. Aynı zamanda hepatit A, hepatit B, kuduz aşısı ve grip aşısı mevzusunda da çalışmalarımızı bitirmiş vaziyetteyiz. Bu noktada bakanlığımızdan ‘başlayın’ emrini beklemekteyiz. 2024 senesinde ilk yerli canlı aşımızı, su çiçeği hücresi aşımızı üretmiş olmayı amaçlıyoruz” dedi.

‘BİYOBENZER ÜRETİM HATTI KURMA HAYALİMİZ VAR’

Erfa, biyoteknolojik ilaçların çağın kronik hastalıklarının en ehemmiyetli rehabilitasyon edici özelliklerinden olduğuna işaret ederek, “Ülkemize, hücreden başlayan bir biyobenzer üretim hattı kurma hayalimiz var.
Takribî 2 sene içerisinde 10 biyobenzer mahsulü üretir hale geleceğiz. Bunlar özellikle kronik hastalıkların rehabilitasyonunda, kanserde, karaciğer hastalıklarında kullanılabilecek ilaçlar olacak. Hem yerli üretiyor olacağız hem ihracat potansiyeli olacak hem de ithalatın önüne geçmiş olacağız. 2 sene içerisinde bunu başarmış olacağız” diye konuştu.

Erfa, Bakan Varank’ın ziyaretinden çok mutlu olduklarını da ifade ederek, “Sayın Bakanın ziyaretinden şeref duyduk, bizi motive etti.
Covid-19 ile ilgili projelerimizle alakalı fikir alışverişinde bulunduk” dedi.  

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu