Yapraklar Sararırken

Takip Et:
Yapraklar Sararırken
Yapraklar Sararırken

Havalar ferahlamaya başlar, mektepler açılır, bunalım hırkaları kışlıkların arasından çıkarılır, yazın tembelliği yerini yavaş yavaş üzüntüye bırakır, tabiatta sarı ve kahverenginin hâkim olduğunu bir renk paleti kendini sezdirir. Mevsimlerin belki de en kederlisi olan güz başlamıştır, artık herkes apayrı bir ruh hâlindedir.

Güzün tesiri sinemada kendisi çok değişik şekillerde sezdirir. Bazen bir filmin ismi doğrudan bu mevsimi işaret eder; bazen filmin görsel dili, renk seçimleri bu mevsimi çağrıştırır; bazen de karakterlerin giydikleri giysiler… Bu haftaki Spotify listemizde güzde geçen, güzün hissiyatını yansıtan filmlerden şarkıları bir araya getirdik.

Güz Hissiyatını Yansıtan Filmlerden Şarkılar

Filmlerinin adlardan başlayarak anlatılarında mevsimlerle sık sık iletişimler kuran sinema tarihinin en ehemmiyetli rejisörlerinden Yasujirô Ozu’nun son filmi Bir Gün Öğleden Sonrası – Sanma no aji ismini taşır.
Bu iki yapım da bu mevsimin çağrıştırdığı üzüntü sonuna kadar kendini sezdir; tıpkı Bergman’ın şaheserlerinden Sonbahar Sonatı – Höstsonaten gibi. Yeni Hollywood döneminin sembol filmlerinden Harold and Maude ya da romantik komedi olağanı Harry Sally’yle Tanışınca – When Harry Met Sally… yeniden güz denince akla ilk gelen yapımlardan kimileri. Rejisör bazında düşündüğümüzde ise çağımızın dahilerinden Wes Anderson’ı ve modern Fransız sinemasının en ehemmiyetli adlarından Christophe Honoré’yi bu mevsimle basitlikle bağdaştırabiliyoruz.
Öyle ki listede sıradan müzik yapıtlarından Bach’tan The Rolling Stones’a, Jarvis Cocker’dan Nat King Cole’a kadr kadar çoğu zaman değişik ad var. Sevinçli dinlemeler!

.