Yağ Yakıcı Besinlerle Kilo Verin!

Takip Et:
Yağ Yakıcı Besinlerle Kilo Verin!
Yağ Yakıcı Besinlerle Kilo Verin!

Tarçın

Kan şekeri regülasyonu sağlandığında, yağ yakımı ve kilo verme de basitleşir. Bu sebeple perhizinizde tarçına yer açın. Kan şekeri ve insülin mukavemeti üzerine tesirli olan tarçın Çin tarçınıdır. Tarçının kan glikoz seviyesini eksilttiği ve bu tesirin tarçında bulunan metil hidroksi kalkon polimeri MHKP ile irtibatlı olarak asıllaştığı bildirilmektedir.

Keten Tohumu

Balıkta olduğu gibi, omega yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu yağ yakımını süratlendirir ve yağın bedende depolanmasını önler.
Yapılan çalışmalarda, günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketiminin insülini dengelediği ve göbek bölgesinde yağlanmayı bayanlarda azalttığı bakılmıştır. Ancak hidrojenize Hindistan cevizi yağı kullanmayın. Günlük tüketimi 2 yemek kaşığı miktarını geçmemelidir.

Zencefil

Zencefil yağ yakımı için harikulade bir baharattır, Aynı zamanda antiviral ve antiinfalamatuar tesiri gösterir.
Yağ yakımı için yüksek dozda kullanımı daha tesirlidir. Özellikle yeşil çay, tarçın, sarımsak ile kombine kullanımı yağ yakımı etkinliğini de artırır.

Yeşil çay

Yeşil çayda kafeinin yanı sıra yüksek ölçüde fenolik bileşikler epikateşin, epikateşin gallat, epigallokateşin, epigallokateşin gallat [EGCG], kesretin, mirsetin bulunmaktadır.
Termojenik etkisi ile metabolizma süratinde de çoğalış sağlar.

Kahve

Kapsadığı kafein ile metabolizmayı uyandırarak hızlandırır.Kafeinin iki ayrı mekanizmayla termojeneze neden olduğu öğrenilmektedir. Ayrıca kafein iştahı baskılamaktadır.Kafeinin deney hayvanlarında yürütülen çalışmalarda yağ yakıcı olduğu da bakılmıştır.
Muayenehane çalışmalarda elma sirkesinin kan tazyikini, kolesterolü ve tokluk kan şekerini düşürdüğü ispatlanmıştır. Aynı grubun 155 hasta üzerinde yürüttüğü muayenehane çalışma, elma sirkesinin obezite üzerindeki etkisini inceleyen ilk ve tek bilimsel çalışmadır. 4 hafta süresince hastaların kilo, beden yağ oranı, beden kitle indeksi, viseral ve subkutan yağ alanları, kan tazyiki ve bütün kan incelemeyi değerleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Elma sirkesinin kilo, serum trigliserit seviyesi, yağ alanları ve beden yağ kütlesinde eksilmeye neden olduğu bakılmıştır.

Fıstık Ezmesi /Çiğ Badem/Çiğ Fındık

Fıstık ezmesi doğru ölçüde harcandığında içeriğindeki sıhhatli yağlarla, yağ yakımını destekleyicidir.
Bu zengin içeriğiyle özellikle karın yağlarını yakmak için oldukça tesirli bir yiyecektir.

Yağsız Süt Mahsulleri

İçeriğindeki kalsiyum yağ yakımını sağlayan en ehemmiyetli mineraldir. Yağsız süt mahsulleri harcamak hem protein içeriği, hem de kalsiyumun metabolizmayı süratlendiren etkisi ile kilo vermeyi basitleştirir.

Ispanak ve Öbür Yeşil Yapraklı Sebzeler

Başta ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler sindirimi basitleştirir.
İçeriğindeki fitokimyasalların yağ yakma hünerleri sayesinde, bu sebzeler karın yağlarını yakıcı sebzeler olarak kabul edilir.

Balkabağı

İçerdiği karoten, C ve E vitamini, magnezyum ve potasyum içeriğiyle oldukça besleyici bir yiyecektir. Ayrıca içerdiği düşük kaloriyle kilo vermeye yardımcıdır.Meyve ve sebzelerin sindirimleri için harcamanız gereken kalori, kendi kapsadıkları kaloriden fazladır.
Kalorisi de oldukça düşük bu meyveye günlük yaşamınızda kesinlikle yer verin.

Ananas: Ananas, antioksidanlar, enzimler, mineraller, vitaminler açısından zengindir. Kapsadığı bromealin enzimleriyle de yağ yakımını destekleyerek kilo vermeye destekçi meyveler arasında yer alır.

Kırmızı Meyveler: Yaban mersini, çilek, frambuaz, kızılcık gibi kırmızı meyveler yüksek antioksidan, düşük karbonhidrat kapsayan meyvelerdir. Dolayısıyla düşük kalori kapsarlar ve kilo kaybına destekçidirler.

Kivi: Kolesterolü düşürücü tesiri vardır, ayrıca kan şekerini de kumpaslar.
Ancak ilaç kullananlar için uygun bir meyve değildir.

Limon: Karın bölgesindeki yağları eksiltmek için, güne limon suyuyla başlayabilirsiniz. Yalnızca yapmanız gereken bir kadeh ılık suya limon suyunu karıştırmak. Aç karnına sabahları bu suyu harcayın. Metabolizmanızın süratlenmesine destekçi olur.

Avokado: Avokado, omega9 yağ asitlerinden oldukça zengin ve kilo vermeye destekçi bir gıdadır.
Kumpaslı olarak harcandığında kilo kaybını sağlar. Bu sebeple bu listede ilk sırada belirtilen meyvelerdendir. Kumpaslı olarak avokado ilave ederek hazırladığınız salata veya mezeleri harcamak gözle görülür bir fark sağlayacaktır.

.