Kültür ve Sanat

Watchmen’in Yazarı Alan Moore, Süper Kahraman Filmlerinin Sinemayı Mahvettiğini Düşünüyor

Watchmen’in yazarı Alan Moore, verdiği bir beyanatta süper kahraman filmlerinin sinemayı, hatta belirli bir dereceye kadar kültürü bozduğunu açıkladı.


Watchmen ve V for Vendetta gibi alkışla karşılanmış kült çizgiromanların yazarı olarak tanınan Alan Moore, 2017 senesinde süper kahraman filmlerinin popüler kültür üzerindeki tesirini “son derece utanç verici” tespit ettiğini açıklamıştı. Moore’un açıklamaları, DC ve Marvel filmlerinin sinemayı yeni yeni domine ettiği bu dönemde noktaya değinmişti.

Üç sene sonra Alan Moore bu açıklamalarına yenisini ilave etti ve verdiği bir beyanatta süper kahraman filmleri hakkındaki görüşlerini paylaştı.
Süper kahraman filmleri, sinemayı bozdu, ayrıca bir dereceye kadar kültürü de bozdu. Birkaç sene evvel, surat binlerce erişkine 50 sene evvel 12 yaşındaki bir oğlunu eğlendirmek için yaratılmış karakterleri izlemek için sıraya girmenin kaygı verici olduğunu açıklamıştım. Bunu çağdaş dünyanın karmaşasından kaçmak ve geçmişe dönüp çocukluğunu andırmak için bir çeşit özlem olarak bakıyorlar gibiydi. Bu riskli görünüyordu, popülasyona çocuk muamelesi yapıyordu.”

Alan Moore: “Süper Kahraman Filmlerindeki Karakterlerin Tümü Orijinal Yaratıcılarından Çalındı.

Alan Moore

Alan Moore, ayrıca süper kahraman filmlerinin kalıcı popülaritesinin güncel siyasi vakalarla bir irtibatı olduğunu düşünüyor.

Trump’ın başkan olarak seçildiği ya da Birleşik Kraliyet’ın Avrupa Birliği’nden çıkmak için ilk adımlarını attığı 2016 senesinde en fazla gişe yapan 12 filmin altısının süper kahraman filmi olduğunu açıklayan Moore, “Birinin öbürünü etkilediğini açıklamıyorum ama bence ikisinde de aynı semptomlar var – asıllığı yalanlama ve kolay, sansasyonel çözümler için ısrar etme” sözleriyle iki vaziyet arasında bir irtibat kuruyor.

Alan Moore, günümüzdeki süper kahraman filmlerine bir alakası olup olmadığı sualine ise sanki nefretini kusuyor ve bu suali şu biçimde yanıtlıyor:

“Aman Yaradanım, hiçbirini izlemiyorum.
Süper kahramanlara karşı rastgele bir alakam yok. 1930’lu senelerdeki çocuklar için buluş edilmiş bir şeydi ve çocuklar için müthiş bir cümbüştü. Ama bunu erişkin dünyası için yapmak istiyorsanız, o zaman bunun grotesk olacağını düşünüyorum.”

Kayak: Deadline

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu