Venedik ve Toronto Film Festivallerinin Ardından Ödül Sezonunda Öne Çıkanlar

Takip Et:
Venedik ve Toronto Film Festivallerinin Ardından Ödül Sezonunda Öne Çıkanlar
Venedik ve Toronto Film Festivallerinin Ardından Ödül Sezonunda Öne Çıkanlar

Nomandland, One Night in Miami, Ammonite gibi alkışla karşılanan filmlerin izleyici ile buluştuğu Venedik ve Toronto film festivallerinin ardından ödül sezonunda öne çıkanlar!

Tüm dünyada sinema salonlarının aylarca kapalı kalmasına ve film prodüksiyonlarının durmasına neden olan koronavirüs salgını vizyon takvimini alt üst ettiği için, bu sene güz-kış aylarında vizyona girerek ödül sezonunda isminden söz ettirmesi beklenen çoğu zaman film ileri tarihlere ertelenmek zorunda kaldı.
Yüksekokul Mükâfatleri Merasimi‘ni 25 Nisan 2021‘e erteledi. Öte yandan Oscar için değerlendirmeye alınacak filmler için son gün de 28 Şubat 2021’e çekildi. Oscar Mükâfatleri‘ni takiben BAFTA gibi ehemmiyetli mükâfatlar da mükâfat merasimlerini ileri tarihlere çekti. Hâl böyle olunca bu sene bir mükâfat sezonundan söz edilip edilemeyeceği dahi kuşkulu hâle geldi.

Ancak önceki günlerde, evvel 77. Venedik Film Şenliği‘nin, ardından da 45.
Buna bir de Netflix‘in senenin ikinci yarısındaki etkileyici film seçkisi ve senenin ilk aylarında çıkan First Cow ve Never Rarely Sometimes Always gibi filmler ilave edilince, evvelki senelerde olduğundan azıcık daha cılız olsa da, yeniden bir ödül sezonu yarışının şekillenmeye başladığını gösterdi.

Venedik ve Toronto film şenliklerinin geride kalmasıyla beraber ödül sezonu yavaş yavaş şekillenmeye başlarken, biz bugün itibarıyla mükâfat sezonunda ön tasarıya çıkan filmleri ve adları derledik.

David Fincher imzalı Mank, Viola Davis ve Chadwick Boseman’lı Ma Rainey’s Black Bottom, Ron Howard’ın Glenn Close ve Amy Adams gibi adları bir araya getiren yeni filmi Hillbilly Elegy ve Paul Greengrass’ın Tom Hanks’li yeni filmi News of the World, George Clooney imzalı The Midnight Sky gibi yapımların da 28 Şubat 2021’den evvel izleyici karşısına çıkarak yarışa dâhil olması bekleniyor.
Öte yandan henüz resmi açıklamalar gelmemiş olsa da The French Dispatch, Next Goal Wins, Dune, Stillwater gibi mükâfat sezonunda iddialı olabilecek bazı filmler de önümüzdeki sezona kalacak gibi duruyor.

Venedik ve Toronto Film Festivallerinin Ardından Mükâfat Sezonunda Öne Çıkanlar

Nomadland

Nomadland

Toronto Film Şenliği’nin Ulusun Tercihi Mükâfatü, Oscar adaylığının habercisi olarak kabul edilir.
Hatta kimileri büyük mükâfatın sahibi de olur. Nitekim geçen sene bu mükâfatı kazanan Jojo Rabbit de Oscar Mükâfatları’nde En İyi Film adayları arasında yer alırken, En İyi Adapte Etme Senaryo Oscarı’nın da sahibi olmuştu. Aynı biçimde Green Book, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, La La Land gibi filmler de Milletin Tercihi Mükâfatı’nü kazandıktan sonra Oscar’da büyük zafer yakalamıştı. Yalnızca Milletin Tercihi Mükâfatı’nü kazanmış olması dahi Nomadland‘in bu yıl Oscar yarışında ismini dinleyeceğimiz filmlerden biri olacağını göstermeye yeter.
Bugüne kadar hem Venedik’te hem de Toronto’da büyük mükâfatı kazanan ilk film olarak tarihe geçen Nomadland’in En İyi Film Oscarı adayları arasında yer alacağına kuşku yok.

The Rider ile isminden methiyeyle söz ettiren Chloé Zhao‘nun yazıp idarediği Nomadland’de akılda oyuncu Frances McDormand, ekonomik krizde her şeyini kaybettikten sonra karavanıyla beraber Amerika’nın batısına doğru yolculuğa çıkan 60’lı yaşlarındaki Fern karakterini canlandırıyor.

Toronto ve Venedik’ten gelen ilk tepkilere bakılırsa Frances McDormand’ı şimdiden En İyi Kadın Oyuncu adayları arasına yazabiliriz.
Zhao’nun En İyi Adapte Etme Senaryo adaylığı alma olasılığı azıcık daha düşük olsa da bu kategoride de kaderi bulunuyor.

One Night in Miami

Hem Venedik’te hem de Toronto’da gösterilen ve her şenlikte de alkışla karşılanan bir değişik film de One Night in Miami oldu.
Filmin momentumunu gözetip gözetemeyeceğini bekleyip bakacağız. Ancak film özellikle oyunculuk kategorilerinde iddialı olacak gibi görünüyor. Jim Brown’a yaşam veren Aldis Hodge ve Malcolm X’e yaşam veren Kingsley Ben-Adir, En İyi Destekçi Erkek Oyuncu kategorisinde adaylık alabilecek adlar olarak ön tasarıya çıkıyor. Öte yandan Muhammad Ali’ye yaşam veren Eli Gore için En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar kampanyası yürütülebileceği konuşuluyor ama filmde ön tasarıya çıkan tek bir ad olmadığı için destekçi kategorilerde yer tespit etme kısmeti daha yüksek.

The Trial of the Chicago 7

1968 Demokratik Parti Milli Kurultayı sırasında Chicago’da asıllaşan karşı kültür protestoları suratından hükûmet tarafından yargılanan yedi maznuna dava açılmasını mevzu almasıyla son günlerde yaşananlarla paralellikler taşıyan The Trial of the Chicago 7’ın aldığı ilk yorumlar, yalnızca En İyi Film kategorisinde iddialı olmakla kalmayıp, Aaron Sorkin‘e de hem En İyi Rejisör hem de En İyi Özgün Senaryo kategorisnde adaylık getirebileceğini gösteriyor.
Bu noktada Ammonite’ın En İyi Film adayları arasında yer alma olasılığı düşük görünüyor. Ancak Kate Winslet ve Saoirse Ronan, varsayım edildiği gibi methiye toplayarak oyunculuk kategorilerinde iddialı olacaklarını gösterdi. NEON’un Winslet’ı En İyi Kadın Oyuncu, Ronan’ı ise En İyi Destekçi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar yarışına dâhil edeceği varsayım ediliyor.

Pieces of a Woman

Netflix

Adaylık aldığı takdirde Kate Winslet’ın En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde karşılaşacağı adlardan birinin Vanessa Kirby olma olasılığı çok yüksek.
Film, savaş sırasında gömdükleri altını ve geride bıraktıkları komutanlarının naaşını tespit etmek için yine ormanın derinliklerine dönen Vietnam gazilerinin hikâyesini anlatıyor. Özellikle bu dört gaziden birine yaşam veren Delroy Lindo filmdeki performansıyla ön tasarıya çıkıyor. Netflix’in akılda oyuncuyu En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde ön tasarıya çıkarmak için bir Oscar kampanyası yürütmesi bekleniyor. Öte yandan daha önceki zamanlarda yaşamını kaybeden Chadwick Boseman‘ın da En İyi Destekçi Erkek Oyuncu kategorisinde isminden söz ettirebileceği konuşuluyor.

Minari

Son senelerde dikkat çekici işlere imza atarak mükâfat sezonunun da öne çıkan film şirketlerinden birine dönüşen A24, bu sene Minari ile isminden söz ettirecek gibi duruyor.
Hatta şu an için Minari’nin Nomadland’den sonra adaylık kısmeti azami film olduğunu açıklayabiliriz.

On the Rocks

Sofia Coppola ile Bill Murray‘yi yine bir araya getiren On the Rocks şimdilik yalnızca New York Film Şenliği’nde gösterildiği için henüz geniş bir kitleye erişemedi.
Ancak New York’tan gelen ilk yorumlar Bill Murray’nin En İyi Destekçi Erkek Oyuncu kategorisinde uğur tespit edebileceğini gösteriyor. Öte yandan Coppola’nın En İyi Özgün Senaryo kategorisinde kısmeti olabileceği belirtiliyor. Filmin bunun ötesinde tesir yaratıp yaratamayacağı, 2 Ekim’de AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de vizyona girdikten sonra netlik kazanacak.

The Father

The Father

Dünya prömiyerini Sundance Film Şenliği’nde yaptıktan sonra Toronto Film Şenliği’nde de sinema sevler ile buluşan The Father, özellikle başrollerindeki Anthony Hopkins ve Olivia Colman‘ın eforlu performansları ile mükâfat sezonunda isminden söz ettirecek gibi görünüyor.
Ancak filmin aldığı pozitif tenkitler mükâfat sezonunda kendisine yer tespit etmesine neden olur. Özellikle son senelerde üst üste galibiyetli performanslara imza atarak dikkatleri üzerine sürükleyen Jessie Buckley, filmdeki performansıyla methiye topluyor.

First Cow

Wendy and Lucy, Meek’s Cutoff ve Certain Women gibi filmlerle isminden methiyeyle söz ettiren Kelly Reichardt’ın, Jonathan Raymond’ın romanından sinemaya adapte ettiği First Cow, izleyicileri 1820’lere götürüyor ve Amerikan kırsalında geçinmeye çalışan Cookie Figowitz ile King Lu’nun hikâyesini anlatıyor.

Geçtiğimiz senenin sonunda Telluride ve New York Film Şenliği’ne davetli olduktan sonra bu yılın başında da 70.
Nitekim bu sene Yüksekokul abonelerine DVD’si sevk edilen ilk film de First Cow oldu.

Never Rarely Sometimes Always

Ödül Sezonunda Öne Çıkanlar

Eliza Hittman’ın alkışla karşılanan son filmi Never Rarely Sometimes Always da First Cow gibi çıkışının üzerinden aylar geçmiş olmasına karşın isminden söz ettirmeye devam eden yapımlardan biri.
Yaşadıkları eyalette kürtaj yasak olduğu için New York’a gelmek zorunda kalan genç kızlar, çok daha liberal bir kent olduğu düşünülen New York’ta aynı baskıcı sistemin izlerine tesadüfüyor.

Kajillionaire

Focus’un mükâfat sezonunda iddialı olmasını umduğu bir değişik filmi de Miranda July imzalı Kajillionaire.
Yüksekokul azaları tarafından nasıl karşılanacağına bağlı olarak, oyuncu kadrosunda yer alan Debra Winger, Richard Jenkins, Evan Rachel Wood, Gina Rodriguez gibi zaferli adlar kendilerine Oscar yarışında talih tespit edebilirler.

The Invisible Man

Sinema salonları kapanmadan evvel gişede ses getiren son filmlerden biri olan The Invisible Man, normal koşullar altında mükâfat sezonuna gelindiğinde unutulacak filmlerden biri gerçeğinde.
Filmin kayda değer bir bahtı olmasa da, Moss’un En İyi Kadın Oyuncu kategorisi için hâlâ bahsi geçen adlardan biri olduğunu açıklayabiliriz.

Promising Young Woman

Bu senenin başında aldığı pozitif yorumlardan yola çıkarak En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde kısmet tespit edebileceğini düşündüğümüz bir öbür ad da Carey Mulligan.
Ancak filmin bu sene mükâfat sezonunda yer almasını sağlayacak bir tarihte vizyon girip girmeyeceği meçhullüğünü gözetiyor. Filmin 28 Şubat 2021’den evvel vizyona girmesi hâlinde Mulligan, mükâfat sezonunda isminden söz ettirecektir.

Onward

Ödül Sezonunda Öne Çıkanlar

Acemi Story, Wall-e, Up, Inside Out, The Incredibles, Coco gibi unutulmaz animasyon filmleri izleyiciyle buluşturan Pixar, son filmi Onward ile bir defa daha Oscar yarışının içinde yer alıyor.