Uzmanlardan koronavirüs tavsiyesi! Grip ve zatürre aşısı yaptırın!

Takip Et:
Uzmanlardan koronavirüs tavsiyesi! Grip ve zatürre aşısı yaptırın!
Uzmanlardan koronavirüs tavsiyesi! Grip ve zatürre aşısı yaptırın!

Doç. Dr. İlker İnanç Balkan, influenza grip virüsünün çok süratli değişinim geçiren bir virüs olduğu için her yıl yenilendiğini anlatarak, geçen sene grip aşısı yaptıranların da bu yıl aşı olmasının önerildiğini açıkladı.

Aşı ile oluşan antikorların gözetici tesiri zamanla eksildiği için grip aşısının, mevsimsel grip salgınından hemen evvel, Türkiye için kasım ayı içinde yapılmasının olması gereken giderekme olacağına işaret eden Balkan, şu bilgileri verdi:

“Grip aşısı, 6 ayını doldurmuş çocuklar dahil, salgın zamanlarında herkese ve tehlike grubunda olan şahıslara senelik olarak önerilmektedir.
Grip aşısı inaktif ölü aşı olduğu için bağışıklığı baskılanmış şahıslara, hatta ilk 3 ayını geçmiş olan hamilelere de uygulanabilmekte, uygulanması önerilmektedir. Grip aşısının gözeticiliği yalnızca gribe karşıdır ve yüzde 100 gözetici değildir. Bazı senelerde gözeticilik yüzde 50’nin altında kalabilmektedir. Bununla beraber Kovid-19 pandemisi sürecinde, birbirine muayenehane olarak benzeyen iki virüsten hiç olmazsa birine karşı, hiç olmazsa belirli seviyede korunma sağlamak emeliyle bu sene grip aşısının daha fazla rağbet bakması beklenmektedir ki bu doğru bir yaklaşımdır.”

“RİSK GRUBUNDA YER ALMAYANLARIN ZATÜRRE AŞISI YAPTIRMASINA GEREK YOK”

Balkan, zatürre aşısının konjuge pnomokok aşısı ise belli tehlike grubunda bulunan şahıslara ömür süresince bir kere veya polisakkarit zatürre aşısının da ek olarak 5 sene arayla iki kere uygulanmasıyla toplam üç kere uygulandığını belirtti.

Zatürre aşısının, 65 yaş ve üstü şahıslara, KOAH, astım, diyabet, böbrek yetmezliği, kanser, uzuv nakli müşterisi, bağışıklık baskılayıcı rehabilitasyon bakan, kronik HIV enfeksiyonu gibi kronik hastalıkları olan şahıslara ve dalağı alınmış şahıslara önerildiğini anlatan Balkan, “Bu gruplarda yer almayan bireylerin -sıhhat çalışanları ve toplu bulunulan kapalı alanlarda çalışan şahıslar dahil- zatürre aşısı yaptırmasına gerek yoktur.
Bununla beraber bağışıklık meselesine yol açan bir kronik hastalığı veya altta uyuyan bir kronik akciğer hastalığı bulunmayan bireylerin pandemi sürecinde zatürre aşısı yaptırması doğrultusunda bir teklif bulunmamaktadır.”

Grip veya zatürre geçirenlerde akciğer grafisi belirtileri ve muayenehane belirtiler Kovid-19’a benzediği için bu hastaların bazen yanlışlıkla Kovid-19 tanısı ve rehabilitasyonu aldığını ve yanlışlıkla Kovid-19 pandemi servislerine yatırıldığını dile getiren Balkan, “Bu da hastaların doğru rehabilitasyonlarının gecikmesine, tanılarının gecikmesine, tanı karmaşıklığına yol açmakta.
Dr. İlker İnanç Balkan, sıhhatli şahısların bu aşıları yaptırmasında mahzur olup olmadığı mevzusunda, “Grip, etraftan bulaşan ve salgın yapan bir enfeksiyon olduğu için sıhhatli bireylerin de grip aşısı yaptırması önerilir. Ancak bu tehlike pnömokok bakterisi ile gelişen zatürre için geçerli olmadığından, tehlike grubunda yer alanların zatürre aşısı yaptırması yeterlidir.” dedi.

Grip aşısı belli bir takvime göre kıştan evvel yapılırken, zatürre aşısı için bir zaman engellemesi bulunmadığını vurgulayan Balkan, çocuklara, çocukluk aşı takvimi içinde ülke genelinde ücretsiz uygulanan zatürre aşısının, tehlike grubundaki yetişkinler için de sağlık kurumuların “yetişkin aşı” birimlerinde fiyatsız uygulandığını andırdırdı.

Balkan, grip aşısının da belli tehlike grubunda yer alan bireyler ve sıhhat çalışanları ile sınırlı olarak şehir sıhhat müdürlükleri tarafından tedarik edilip yetişkin aşı birimlerinde fiyatsız yapıldığını açıkladı.

.