Medya

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin perde arkasında devasa bir planlama var!

TRT1 ekranlarında 28 Eylül Pazartesi akşamı yeni bir dizi başlayacak. Selçuklu Devleti’ni anlatacak olan dizinin arka tasarısında öyle büyük bir hazırlık yapıldı ki, temenniler de bayağı yüksek oldu… Dizinin fragmanları da büyük alaka baktı ve sanki bir efsanenin doğuşu gibi izlenim verdi.

Buğra Gülsoy, Leyla Lydia Tuğutlu, Ekin Koç ve Sevda Erginci’nin başrollerinde yer aldığı dizinin yan karakterleri de çok ehemmiyetli adlardan heyetti.
İlk kısmın toplam 60 günde çekildiğini de hemen andırdıralım.


Gürkan Uygun, Hatice Şendil gibi ehemmiyetli adları da bünyesinde buluşturan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi için yine bir kent inşa edildi. Buğra Gülsoy’un yaşam vereceği Sultan Melikşah’ın yaşamının anlatıldığı dizi bir dönem yapımı olması sebebiyle o günleri andırdırmasa için 7 bin 500 metrekarelik bir plato oluşturuldu.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde 150 şahıstan oluşan bir teknik kurul yoğun bir biçimde çalışıyor.
Ayrıca 3 bin kadar da yordımcı oyuncu çekimlerde rol alıyor.

60 günde bitirilen ilk kısmın çekimleri değişik lokasyonlarda ve bir sinema filmi havasında çekildi.

Plato içerisinde o dönemi andırdıran yapılar bulunuyor: Saray, medrese, kervansaray ve kale gibi yapılar inşaa edildi. Ayrıca obalar da heyetti.

Selçuklu dönemine ait aksesuar ve kostümler için de büyük bir emek verildi. Savaş sahneleri için de Hollywood yardımı alındı.

Savaş sahnesinde 100 atlı yer alırken, 400 şahsiyet destekçi takımı da asılcı olması için büyük emek verdi.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu