Uyanış Büyük Selçuklu dizisinden etkileyici fragman ve Buğra Gülsoy’un şaşırtan hali!

Takip Et:
Uyanış Büyük Selçuklu dizisinden etkileyici fragman ve Buğra Gülsoy’un şaşırtan hali!
Uyanış Büyük Selçuklu dizisinden etkileyici fragman ve Buğra Gülsoy’un şaşırtan hali!

TRT 1’in büyük bir merakla beklenilen ve daha yayınlanmadan gündem olan yeni dizisi “Uyanış Büyük Selçuklu”’nun ilk bölüm fragmanı yayınlandı. Devlet yönetme sanatıyla, insanı yaşatan yaklaşımı, adalet anlayışıyla, ilim adamlarının eserleriyle, Büyük Uygarlığımızın en görkemli birikimlerinden biri olan Selçuklu İmparatorluğunun kuruluş, gelişme ve zirveye yükseliş hikayesinin anlatıldığı dizi, tarihimizin hatırlanmasına da vesile olacak.

Çağlar açan çağlar kapatan uygarlığımızın köklerinde yer alan Selçukluların Anadolu’yu yurt edinmeleri, yurdu vatan kılan bir bilinçle ve her türlü fedakarlıkla bu toprakları ihya edişleri, çok yetkin bir senaryo temelinde, güçlü oyuncu kadrosuyla, adeta ölümsüzleştirildi.

Dizide Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan’ın vefatıyla tahta geçen Melikşah Sultanın Kıpçaklardan Karahanlılara, Türkmenlerden Yörüklere halkı birleştirerek devleti yücelten çabaları, bu mücadele yıllarında Nizamülmülk gibi devlete sadık bilge yöneticilerin ve Sencer gibi adeta sadakat için yaratılmış yiğitlerin mücadelesi işleniyor.

Selçukluların kurdukları görkemli medeniyetin taşıyıcı unsurları olan Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler de eserleri itibariyle hatırlanıyor.

Tüm zamanların en yüksek izlenen tarihi dizilerine imza atan TRT’nin, daha önce yayınlanan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizi tanıtımlarının gördüğü ilgi dizinin ne denli büyük bir özlemle ve merakla beklendiğinin kanıtı oldu.

Seyirci karşısına çıkmaya gün sayan dizinin güçlü oyuncu kadrosunda Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, NikXhelilaj ve Erdem Akakçe yer alıyor.

“Uyanış: Büyük Selçuklu” 28 Eylül Pazartesi günü TRT 1’de.

.