Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde kim hangi karakteri canlandırıyor?

Takip Et:
Uyanış Büyük Selçuklu dizisinden etkileyici fragman ve Buğra Gülsoy’un şaşırtan hali!
Uyanış Büyük Selçuklu dizisinden etkileyici fragman ve Buğra Gülsoy’un şaşırtan hali!

TÜRKIYE RADYO TELEVIZYON KURUMU 1’in merakla ve coşkuyla beklenen iddialı yapımlarından biri olan, “Uyanış: Büyük Selçuklu”, birbirinden ünlü ve zaferli oyuncu kadrosunu bünyesinde buluşturdu. Dizinin oyuncu kadrosunda; Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe bulunuyor. Dizide yer olan oyuncuların rol dağılımı itibariyle canlandıracağı Büyük Selçuklu tarihinde iz bırakan karakterler ise şöyledir:

Melikşah – Buğra Gülsoy: Devleti talihine evladından geçen kudretli bir baba ve Selçuklu Devletinin deneyimli Sultanı… Cihana tertip verme talihine geçen çabalı ömrün kahramanı.
Bâtınilerin devletini ve kendini ortadan kaldırmak için amansız gayret verdikleri tarihi kişilik. Bizans’ın fobiden titrediği hükümdar; Sultan Melikşah!

Sencer – Ekin Koç: Selçuklu Devleti’nin mübarek gizemi ve en mert kahramanı. Atalarının cesaretinden doğmuş bir Selçuklu kartalı. Nizamülmülk’ün elinde çelikleşmiş karakteri, Gazali’nin yanında belirginleşmiş zihni ve Hemedani’nin sunduğu gönül pınarından içen mübarek melik.
Devleti idareme hevesi içinde geçen gayretli saray günlerinin riskli bayanı.

Nizamülmülk – Mehmet Özgür
Adıyla müsemma bir devlet adamı, Selçuklu bürokrasinin kalbi, Sultan Alparslan’ın veziri, Sultan Melikşah’ın Hace’si ve Sencer’i yetiştiren deneyim anıtı. Selçuklu’nun gizemlerine vakıf bir politika kurdu.

Turna Hatun- Sevda Erginci
Hoşluğu dillere epope, şifacılığı ile vücutları, hoş huyu ile gönülleri mest eden Türkmen kızı.
İkna eforu ile kaleleri teslim alan, fedaileri ile caddelere fobi salan Selçukluyu devirmeye azmetmiş bir terörist. Kurduğu istihbarat ağı ile en hususi bilgilere erişen, insanların zaaflarından yararlanarak eforu elde eden bir lider. Binlerce suçsuzun kanını elinde yakalayan azılı katillerin azmettiricisi; Hasan Sabbah.

Andreas – Osman Sonant
Bizansın intikam kılıcı olarak Selçuklunun üzerine yolladığı acımasız bir savaşçı.
Ömrünü Selçukluyu devirmeye adamış bir Hıristiyan komutan.

Gazali – Cemal Toktaş
Bölmeye surat yakalamış İslam dünyasını yine ihya ve inşa eden inanılmaz bir bilim insanı. Batınilerin sapık fikirlerini çürüten bir fikir dahisi. Çağrısı çağları aşan İslam fikir dünyasının ortak belleği; İmam Gazali.

.