Magazin

Ünlü isimler Kaz Dağları için ayağa kalktı!

Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından altın aramaları için yaptığı Kaz Dağları’nda 1 yıldır süren ağaç katliamına bu zamana kadar Çanakkale halkı yaptığı çeşitli protestolarla karşı çıkmaya çalışmıştı. Yapılacak olan altın ve gümüş madenine karşı çıkanlar sosyal medyadan örgütlenerek seslerini duyurmuştu. Toplumda büyük yankı uyandıran bu olaya ünlü isimler de sessiz kalmadı. Yaptıkları paylaşımlarla ‘Kaz Dağlarına dokunma” diyen ünlü simaların mesajları şu şekilde:

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, yaptığı paylaşımda “Tabiat ananın gözü yaşlı… Haberi geldi, evlatlarını öldürmüşler.. İşte bunlar da Tabiatın Şehitleri… Üstelik kendi vatanı tarafından Kanadalıya satılmış, umursanmamış ve katledilmesine göz yumulmuş… Olayı Kanadalı Alamos Gold şirketi yapıyor.. Türkiye’den de iş birlikçileri var… Peki ya şimdi? Ne olacak biliyor musunuz?…Bu toplu mezar kaldırılınca, bir de siyanürle altını işleyecekler.. Yıllarca zehirlerini bu topraklara akıtıp, bütün herkesi kanser edip, bitkileri kurutup, nehirleri kaynak sularını b.k edip, hayvanları öldürüp defolup gidecekler Kanada’larına…” ifadelerine yer verdi.


Hazal Kaya, “Kaz Dağları’nın üstü altından daha değerlidir” yazılı bir afiş paylaştı.

Gülben Ergen, ‘#KazDağınaDokunma’ hashtag’i ile Dr. Guy Mcpherson’ın “Eğer paranın çevreden daha önemli olduğunu düşünüyorsanız, bir de nefesinizi tutarak paralarınızı saymayı deneyin.” sözünü yayınladı.

Demet Akalın, ‘#KazDagınaDokunma’ hashtag’ini yazarak doğa katliamına tepkisini gösterdi.

Mert Fırat da Twitter’dan paylaştığı mesajla Kaz Dağlarına sahip çıkma çağrısında bulundu.

Son dönemde toplumsal olaylara verdiği tepkilerle adından sıkça söz ettiren Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, “Dünyanın en iyi 2. oksijen kalitesine sahip olan Kaz dağlarını nasıl bu hale getirirsiniz?” diyerek isyan etti.

Ünlü oyuncu Kerem Bürsin ise paylaştığı videoda “Kaz Dağları’na sahip çıkmamız lazım, ben önümüzdeki hafta orada olacağım, umarım sizler de olursunuz.” ifadelerini kullandı.

Uzun yıllardır Bozcaada da yaşayan komedyen Ata Demirer, “Kaz Dağları maden arama yeri değil, oksijen alma yeridir!” şeklinde bir mesaj yayınladı.

Oyuncu Tuba Ünsal ise tepkisini “Bana hissettirdiği tam olarak bu öfke… Artık daha ne başımıza gelmesi lazım sesimizi çıkarabilmemiz için? Ben çocuklarımın yüzüne nasıl bakarım buna karşı çıkmazsam?” sözleriyle dile getirdi.

Halil Sezai “Allahım lülfen doğru olmasın. Çekin oksijensiz beyinlerinizi artık” diyerek yaşanan duruma isyan etti.

Dünyaca ünlü yıldız oyuncu Johnny Depp, Kaz Dağları ile ilgili yaptığı paylaşımda şu sözleri sarf etti:

“Türkiye’nin antik zamanlardan birçok hikayeyi ve miti barındıran tarihi dağı Kaz Dağları, Kanadalı bir altın çıkarma şirketi tarafından şimdilerde yok ediliyor. Antik Truva’ya yalnızca 20 km uzaklığında ve Çanakkale’ye 30 km uzaklıkta bulunan Anadolu’nun Kaz Dağları, modern tarihin yanı sıra eskilere de bürünmüş durumda. Ida Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, Antik Yunan tarihinden Homeros’un İlyada’sı ve Virgil’in Aeneid’i dahil olmak üzere birçok hikayeyi barındırıyor…” Johnny Depp’in yanı sıra Kaz Dağları’ndaki ağaç ve popülasyon katliamına Türkiye’den de birçok ünlü isim engel olmaya çalışıyor.

 

 

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu