Kültür ve Sanat

Uluç Bayraktar’ın İlk Uzun Metrajlısı 9.75, Amerika’da Üç Festivalde Yarışacak

Uluç Bayraktar’ın Nejat İşler, Funda Eryiğit, Berkay Ateş, Menderes Samancılar gibi adları bir araya getiren ilk uzun metrajlısı 9,75, ekim ve kasım aylarında Amerika’da üç şenlikte yarışacak.

Ezel, Son, Karadayı, Çarpışma, İçerde ve son olarak da Babil dizisinin rejisörlüğünü yapan Uluç Bayraktar, ilk uzun metraj filmi 9,75 ile sinema dünyasına adım atıyor. Mehmet Eroğlu’nun 9,75 Santimetrekare isimli romanından adapte edilen film, bu ay Brezilya’daki Sao Paulo Beynelmilel Film Şenliği’nde ve Amerika’daki San Diego Beynelmilel Film Şenliği’nde, kasım ayında ise St.
Filmin başrollerinde; bu yıl Saygı dizisiyle izleyici karşısına çıkacak olan zaferli oyuncu Nejat İşler, son olarak Hakan: Muhafız ile ekranlara davetli olan Funda Eryiğit, geçen sene Bakılmıştır filmindeki performansıyla Ankara ve Adana film festivallerinde mükâfata layık bakılan Berkay Ateş ve akılda oyuncu Menderes Samancılar yer alıyor.

Uluç Bayraktar İmzalı 9,75, Prömiyerini Amerika’da Yapacak

Filme kaynaklık eden romanın yazarı olan Mehmet Eroğlu, aynı zamanda 1996 İstanbul Film Şenliği’nde En İyi Türk Filmi ve FIPRESCI Mükâfatı’nü kazanan 80.
Film Mükâfatı’ne layık bakılan Solgun Bir Sarı Gül gibi filmlerin senaryocuyu olarak sinema dünyasında da varlık gösteren bir ad.

Eroğlu’nun filme kaynaklık eden romanının İletişim Yayıncılık tarafından paylaşılan tanıtım yazısını ve filmden yayınlanan afişi aşağıda tespit edebilirsiniz:

“Yelin uğultusu, son köpeğin telaşlı adımları, kuzeyde kırık bir şimşeğin suskun resmi, uykusu dağılınmış bir tarla faresinin şüpheyle etrafını koklayışı, uçamayan bir kuşun ötüşü, buzlaşmış karın hışırtısı ve az ötede ince, hiddetli bir ses; çocuk sesi: “…Ba-bam tö-rö-ist be-nim.
Serap sualler soruyor. Cihangir’de bir apartman, Basmahane’de bir tren, roman içinde roman…2013 Haziranı’nda insanlar iyimserken, umutluyken, devran başka cinsli dönerken…Yaralı bir adamı anlatıyor Mehmet Eroğlu. Caddeden gelen çocuğu, ruhu bereli olanı, İsa’nın Meryem’i öldürdüğünü bakan bebeği, unutmaya ve temizlemeye çalışan bir yazarı. “Sıhhatine Cyrano.”9,75 Santimetrekare, Mehmet Eroğlu dünyasının sıcak ve yaralı suratı.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu