TV100’den yeni program: “Akıl, Beyin, Kültür”

Takip Et:
TV100’den yeni program: “Akıl, Beyin, Kültür”
TV100’den yeni program: “Akıl, Beyin, Kültür”

İki istikametli ters kavramları ele alıp değişik bakış açılarıyla açıklamayı hedefleyen “Us, Beyin, Kültür” programı, TV 100’de seyirciyle buluşacak. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan moderatörlüğünde, politika bilimci Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve nöroloji uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı’nın yorumlarıyla kavramların ele alınacağı program, 4 Ekim 2020 Pazar günü yayınlanacak. İlk programda “Iyilik-makûsluk” çelişkiyi değişik güzergahlarıyla ele alınacak.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof.
Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı, İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve NPİSTANBUL Beyin Sağlık Kurumu Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Us, Beyin, Kültür” programında, TV 100 ekranlarında seyircisiyle buluşacak.

Her kısımda birbirine ters iki kavramın değişik uzmanlık alanlarının görüşleriyle ele alınacağı programın ilk kısmı, 4 Ekim Pazar günü saat 12:00’de TV 100 ekranlarında yayınlanacak.

İlk kısımda “Iyilik ve makûsluk” kavramları, Prof.
Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve Prof. Dr. Sultan Tarlacı tarafından psikiyatri, beynelmilel ilişkiler, dünya politikayı, nöroloji gibi çoğu zaman alanı kapsayan açılardan değerlendirilecek.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kütüphanesi’nde çekimi asıllaştırılan programa Üsküdar Üniversitesi Ergoterapi Kısım Başkanı Prof. Dr. Sevda Asqarova’nın canlı piyano performansına her kısımda bir de değişik çalgı eşlik edecek.

Prof.
Nevzat Tarhan: “İki kutuplu düşünceyi tartışacağız”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Us, Beyin, Kültür” programının değişik bir düalite programı olduğunu belirterek “Bu programda iki kutuplu düşünceyi konuşup tartışacağız. Beyaz ve siyah gibi, aydınlık ve karanlık gibi terslerin dinç dengesini konuşacağız. Bu programda üç misafir olarak varız. Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan hocamız sosyal bilimci olarak, Prof.
Sultan Tarlacı hocamız ise nörobilimci olarak aramızda. Ben de ruh bilimci olarak varım. Bu programda kişileri konuşmayacağız, vakaları ve kavramları konuşacağız. Vakaların ve kavramların arka tasarısını okumaya çalışacağız. Görünen sebepleri değil, görünmeyen sebepleri inceleme etmeye çalışacağız. Bu sebeple azıcık ezber bozucu bir program olacak. Akılsal itiraz, akılsal başkaldırı olacak. Böylece yeni bilgilerin, yeni kaynakların anlaşılmasını, keşfedilmesini sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

.