Sağlık

Türkiye’nin biyolojik serveti, tohum gen bankalarıyla güvencede

Tarımsal Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürü TAGEM Nevzat Birişik, “Covid-19 süreci bize şunu gösterdi ki, ülkemiz tarım ve besin üretim sisteminde kendi gereksinimini karşılayabilecek tüm tohumları, tohum gen bankalarında gizliyor ve gerektiğinde bu tohumları gen bankalarıyla çalışan enstitülerde arttırarak, çiftçilerin kullanıma sunuyor” dedi.

Türkiye’nin biyolojik mirasının muhafaza edildiği tohum gen bankalarında, 320 bin adet malzeme tohum, mikroorganizma, sperm, hücre bulunuyor.
Türkiye’nin en büyük tohum muhafaza merkezi olma özelliğini taşıyan merkezde, hayvanlara ait hücreler, spermalar, yumurtalar, mikroorganizmalar ve tohumlar bulunuyor.

‘GENETİK MATERYALLERİ TOPLAYAN ALTYAPILARDIR’

TAGEM Genel Müdürü Nevzat Birişik, Yenimahalle’de bulunan tohum gen bankasında açıklamada bulundu. Ankara’da bulunan tohum gen bankasının, Türkiye’nin en büyük tohum muhafaza merkezi ve biyolojik mirasının muhafaza edildiği en büyük altyapı olduğunu açıklayan Birişik, “Tohum gen bankaları bir ülkede bulunan tam genetik malzemeleri farklı dönemlerde tarayarak ileride gereksinim dinlenen ya da o gün içinde kullanılan tam tohumları derleyip, derleyip, muhafaza etmek, sınıflandırmak ve tahlilcilerle bu malzemeleri paylaşmak ve gereksinim olduğu zaman üretmek için bu malzemeleri muhafaza eden altyapılardır” dedi.

‘TOHUMLAR DAHİL HEPSİ MUHAFAZA EDİLİR’

Birişik, Türkiye’nin dünyanın en büyük biyolojik mirasına sahip ülkelerden bir tanesi olduğunu, Türkiye’de bulunan 12 bin etrafında nebattan 3 bin 500 kadarının ise endemik olduğunu açıkladı.
Yiyeceğimizin ve sanayinin kaynağıdır. Tohum gen bankaları ülke sathını dolaşarak toplarlar, bunları hastalıklardan temizletirler, uzun süreli muhafaza ederler, arada bir takım yenilerler ve araştırma programları için bu malzemeleri dağıtırlar. Türkiye’de toplam bakanlığımıza bağlı 48 adet araştırma enstitüsü vardır. Bu araştırma enstitülerinde 34 tane gen bankası vardır. Bu gen bankalarında hayvanlara ait hücreler, spermalar, yumurtalar, mikroorganizmalar ve tohumlar dahil hepsi muhafaza edilir.
Tohumlar burada çok özel ve soğuk koşullarda ya da açık alanda dikilerek saklanır. Ayrıca Doğu Anadolu kırmızısı, Kilis kıl keçisi, Ankara Tiftik keçisi ya da Çanakkale’nin Boz ırkı gibi hayvan ırkları da buralarda muhafaza edilir” diye konuştu.

‘COVİD-19, TOHUMCULUĞUN ÖNEMİNİ BİZE GÖSTERDİ’

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı 34 gen bankasında 320 bin adet malzeme muhafaza edildiğini kaydolan Birişik, “İklim farklılığı ya da nebatların arz bakmamasından dolayı, eksilen ekilişleri gibi koşullardan kaybolmaya surat yakalamış olanları muhafaza etmek ve bir gün lüzum dinlendiğinde bunlar tekrar geliştirip, yurttaşımızın lüzumunu gidermek için çalışıyoruz.
Aynı biçimde tohumculuk içinde bu mevzubahisidir. Dolayısıyla ülkemiz kendi tarım ve yiyecek üretim sisteminde kendi lüzumunu karşılayabilecek tüm tohumları üretmek için hem bu tohum gen bankalarında gizliyor ve gen bankalarıyla çalışan enstitülerde arttırıyor. Daha sonra sektörde üretim yapan işletmelere vererek, onlarda yurttaşımızın ve çiftçimizin lüzumunu karşılıyor” ifadesini kullandı.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu