Sinan GüzelYazarlar

Türk popu bitiyor mu? Rap’çilerin yükselişi bir devri sona mı erdiriyor?

Edis Görgülü’nün Aleyna Tilki ile verdiği poza yaptığı, “Uçak düşerse Türk popu bitiyor” esprisi çok tartışılmıştı. Kadere bakın ki, son haftalarda müzik sektöründe en çok konuşulan konu bu şaka değil ama rap müziğe olan ilginin popu bitirip bitirmeyeceği oldu!

Malumunuz, Norm Ender, Reynmen, Mero ve Ben Fero gibi isimlerin klipleri izlenme rekorları kırıyor hatta magazin dünyasında en çok onların polemikleri konuşuluyor.

Aslında, perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Türk popundaki düşüşün sebebi son dönemde çıkan birkaç rap’çi değil, pop yıldızlarının ta kendisi! Elde ettikleri olağanüstü şöhreti paraya çevirmekteki marifetlerini hit çıkarmakta gösteremeyip sürekli cepten yediler. Bu boşluğu Edis, Simge Sağın ve Aleyna Tilki gibi isimler iyi değerlendirmiş olsa da esas patlamayı bu yaz rap şarkıcıları yaptı. Onun sebebini önceki yazımda detaylı bir şekilde yazmıştım; bir derdi olan şarkılar yapıp 2000’lerin gençliğini yakaladılar! Birçok popçunun büyük panik yaşadığı aşikar! Zaten, yazı ortaladık ama hala 2019 yazının hit şarkısı çıkmış değil! Peki, Türk popuna olan ilginin düşmesi sektördeki dengeleri alt üst eder mi diye sorarsanız; şimdilik değil ama böyle devam ederse yakındır. Ben yine de pop müziğin yeniden hızlı bir yükselişe geçeceğine inanan nadir insanlardanım. Çünkü, ellerinde “Toplumun her kesimi tarafından fazlaca tanınmak” gibi müthiş bir şöhret gücü var. Ancak, Reynmen’in de dediği gibi Youtube’u bilmiyorlar. Hadi ben yumuşatayım; az biliyorlar ama çözmek üzereler sanki!

Tüm bu tartışmaların arasında devler sahaya çıkıyor! Murat Boz yeni klibini çıkardı ama henüz beklediği ilgiyi göremedi. Birkaç gün içinde ise, Mustafa Sandal, Hande Yener ve Tarkan da yeni klipleriyle sahalara dönüyor. Rap’çilerin izlenme rakamlarına ulaşmaları şimdilik zor gibi ama Türk popunun düşüşe geçen ivmesini ancak bu üç dev yükseltebilir. Bakalım, yazın ortasında “yazın hiti” onlardan mı çıkacak? Bu arada, Kenan Doğulu ve Serdar Ortaç’ın da derin uykudan uyanmalarını diliyorum.

Sinan Güzel
Genel Yayın Yönetmeni
sinanguzel@magazinn.com
Instagram: @sinannguzel

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu