Kültür ve Sanat

Tuba Büyüküstün ‘Rise of Empires: Ottoman’ı anlattı!

Netfilix’in merakla beklenen belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman’ın özel gösterimi, dün akşam Pera Müze’sinde gerçekleştirildi. Galaya başroller Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır, Damla Sönmez, yönetmen Emre Şahin ve tüm ekip katıldı.

Özel gösterim öncesi magazin muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Tuba Büyüküstün Rise of Empires: Ottoman hakkında şunları söyledi: “Güzel bir iş yaptık. Bugün de bütün gün ekiple beraberdik, bunu konuştuk. İstanbul’un fetih süreciyle ilgili bir belgesel drama çektik. Netflix’te 24 Ocak’ta yayına girecek. Sinerjisi çok yüksek bir iş yaptık. İstanbul’un fethi ve Fatih Sultan Mehmed hakkında bizim kitaplardan öğrendiğimizden çok daha fazla bilgi var tabii ki. Tarih kitaplarında okumadığımız, bilmediğimiz karakterler var. İnsanlara onları tanıtmak adına çok önemli bir iş olduğunu düşünüyorum. İstanbul’un fethi, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın tarihini değiştiren bir olay. Bu anlamda Fatih ve İstanbul’un fethi ilk defa anlatılıyor. O yüzden projenin çok önemli bir yerde durduğunu düşünüyorum.”


“TEKLİF GELMEDEN ÖNCE MARA HATUN’U BİLMİYORDUM!”

Ünlü oyuncu canlandırdığı Mara Hatun karakteri hakkında ise “Fatih’in üvey annesi Mara Hatun’u canlandırıyorum. Maalesef, Mara Hatun hakkında çok fazla bilgi yok. Haremle çok ilgili olmama ve çok okumama rağmen bana teklif edilene kadar Mara Hatun’u bilmiyordum. Mara Hatun’a daha çok yabancı kaynaklarda rastlıyoruz. Mara Hatun, bir Sırp prensesi ve Osmanlı sarayına girmiş nadir soylulardan. Hiç çocuğu olmamış ve Fatih’i oğlu gibi seven bir kadın.” açıklamasında bulundu.

“GÜNÜMÜZÜN MODASI ELEŞTİRMEK!”

Güzel oyuncu, gelen eleştirilere cevap olarak “Benim bildiği kadarıyla yeniden çektiğimiz sahneler olmadı. Eleştiri tabii ki yapılacak. Bu da güzel bir şey. Eleştiriden korkacak bir şey yok bence. Günümüzün de modası eleştirmek, o yüzden problem değil.” ifadelerini kullandı.

Belgesel dizinin İngilizce çekilmesi hakkında da konuşan Büyüksüstün, “Bu Netflix’in Türkiye yapımı değil Amerikan çıkışlı bir proje, o yüzden İngilizce çekildi. Çünkü başta İngilizce olarak Amerikan Netflix’inde yayınlanması için planlanan bir proje. Fakat sonra yönetmenimiz Emre Şahin, Fatih’in İstanbul’u fetih dönemini Türklerin oynamasına karar vermiş. Bize ait jest-mimiklerimiz, alışkanlıklarımız kültürümüz var. Dolayısıyla burada çekmek istedi. O yüzden de İngilizce oynandı. Sonra bir de üstüne Türkçe dublaj yapıldı.” dedi.

 

İlgili Haberler

Başa dön tuşu