Kültür ve Sanat

Tivibu’dan Ahlat Ağacı Filmine Sansür

Türk Telekom’un dijital yayın platformu Tivibu’nun Ahlat Ağacı filmindeki bayan heykeline sansür uyguladığı ortaya çıktı.

Ne yazık ki son günlerde televizyonda sansür uygulamaları artık sıradan bir hâl aldı. Keyifli Günler gibi Yeşilçam bayağılarının dahi sansürden kısmetini aldığı mevcut abuhavada, iş Harry Potter filmlerindeki büyü sözcüğünü sansürlemeye kadar gitti. Hâl böyle olunca televizyonda birbirinden saçma sansür uygulamaları bakmaya alışık hâle geldik.

Ancak dozajı her geçen gün çoğalan bu sansür uygulamaları, konvansiyonel televizyon kanallarıyla sınırlı kalmayıp, dijital yayın platformlarına da erişti.
Aşk 101, Şimdiki Usum Olsa, Designated Survivor, Cuties gibi yapımlar Netflix’e uygulanan bu sansürden kısmetini aldı. Bunun da ötesinde dijital platformların artık RTÜK hakimiyetinde olmasının getirdiği sansür tehdidi, otosansür uygulamalarının önünü açtı.

Ahlat Ağacı, TÜRKIYE RADYO TELEVIZYON KURUMU 2’de Yayınlandığında da Sansürlenmişti

Dijital yayın platformlarına kadar erişen bu sansür ve otosansür uygulamaları, kendisini bu kere de Tivibu’da gösterdi.
Bir müddettir devam ettiği anlaşılan bu sansür uygulaması, Artı TV muhabiri Altan Sancar’ın dün mevzubahisi sahneyi sosyal medyada paylaşmasıyla gündeme taşındı.

Tivibu, Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filminde heykelin göğüslerini sansürlemiş. pic.twitter.com/miJ9EHHX50

— Altan Sancar @altansancarr October 16, 2020

Ahlat Ağacı filmi daha evvel TÜRKIYE RADYO TELEVIZYON KURUMU 2’de yayınladığı sırada da muhtelif sansür uygulamalarına maruz kalmıştı.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu