Kültür ve Sanat

The Mandalorian Dizisi İçin Geliştirilen StageCraft Teknolojisi The Batman Filminde Kullanılacak

The Mandalorian dizisi için geliştirilen ve sette hareketli bir dijital arka plan kullanmayı mümkün kılan StageCraft teknolojisi, The Batman filminde de kullanılacak.

Star Wars evreninde geçen The Mandalorian dizisinde kullanılan özel efekt teknolojisi StageCraft, yeni The Batman filminde de kullanılacak. Dizinin yapım şirketi Lucasfilm’in diziyi hayata geçirmek için önündeki en büyük engellerden biri, özel efektlere oldukça dayanan bir yapımı sezonluk olarak çekmenin yüksek maliyetiydi. Şimdi dizide kullanılan teknikler DC Comics’in The Batman uyarlamasında da kullanılacak.

The Mandalorian dizisindeki efektleri geliştiren Industrial Light & Magic şirketinin yaratıcı stratejilerinden sorumlu ismi Rob Bredow, görsel efektlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu yılki sanal VIEW görsel efekt ve animasyon sohbetlerinde Bredow, StageCraft teknolojisinin The Batman filminde belli başlı sahnelerde kullanıldığını söyledi. Yani seçilen sahne ister bir uzay mekiğinde, ister soğuk bir gezegende ya da kapalı bir tavernada geçiyor oluşu artık etkilemiyor. Stüdyoda arka planda, gerçek zamanlı bir şekilde oluşturularak çekim yapılabiliyor. Teknoloji çekimlerin yapıldıktan sonra post-prodüksiyon ekibinin arka planları yaratması için aylarca süren bekleyişi sona erdiriyor.

The Mandalorian dizisinin ilk sezonunun ve yeni gelecek The Batman filminin görüntü yönetmeni koltuğunda Greig Fraser oturuyor. Yaptığı açıklamalarda ise gelecek neredeyse her filmin bu teknolojiyi kullanmasını beklediğini söylemişti. 

Greig Fraser “Neredeyse her filmin bir şekilde ya da belli tarzlarda bu teknolojiyi kullandığı bir gelecek görüyorum. İster 250 milyon dolar bütçeli büyük yapımlar ister 2 milyon dolarlık bağımsız filmler olsun, önceden inşa edilmiş bir stüdyoya girip bir sekans için orayı mekân olarak kullanıyorlar. İnanıyorum ki bu teknolojik gelişim daha çok benimsendiğinde, insanlar bu teknolojinin neler yapabileceğini anladıklarında bu daha da çok kullanılacaktır” ifadelerini kullandı.

Sanal arka plana izin veren LED teknolojisi, yönetmenliğini Taika Waititi’nin yapacağı Thor: Love and Thunder filminde de kullanılacak. Ayrıca Bredow’un 2.sezon için bu setup’ın şu anda çok karmaşık olduğunu belirtmesine rağmen  The Mandalorian’ın devam sezonunda da kullanılıyor olacak. Söz konusu özel efekt teknolojisinin kullanılacağı Robert Pattinson’lı The Batman filminin çekimleri devam ediyor. Film 4 Mart 2022 tarihinde vizyona girecek.

The Mandalorian ve Industrial Light & Magic ekibinin StageCraft teknolojisinin nasıl işlediğini anlattığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

 Kaynak: Collider

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu