The Guardian’a Göre Tüm Zamanların En İyi 20 Afrika Filmi

Takip Et:
The Guardian’a Göre Tüm Zamanların En İyi 20 Afrika Filmi
The Guardian’a Göre Tüm Zamanların En İyi 20 Afrika Filmi

District 9’dan I Am Anekdot a Witch’e, Atlantique’den Abouna’ya The Guardian’a göre gelmiş geçmişlerin en iyi 20 Afrika filmi!

Dünyanın en prestijli dijital ve basılı yayın mecralarından The Guardian, sinema sevleri Afrika sinemasında unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor ve gelmiş geçmişlerin en iyi 20 Afrika filmini bir araya getiriyor.

The Guardian’ın 20’den geriye doğru sıraladığı listenin ilk sırasında Çad sinemasının ehemmiyetli adlarından Mahamat-Saleh Haroun’un idarediği Abouna filmi bulunuyor.
Cannes Film Şenliği’nden Grand Prix mükâfatını kazanan ve geçen sene Senegal’in Oscar aday adayı seçilen, izleyicilerden ve eleştirmenlerden pozitif yorumlar alan, Mati Diop imzalı Atlantique, Afrika sinemasının ilk akla gelen adlarından Ousmane Sembene’nin sinema dünyasına adım attığı La Noire de… gibi ehemmiyetli yapımlar da yer alıyor.

The Guardian’ın hazırladığı listede yer alan 20 Afrika filmiyle alakalı bilgilere aşağıdan erişebilirsiniz.

The Guardian’a Göre Gelmiş Geçmişlerin En İyi 20 Afrika Filmi

20.
The Nightingale’s Prayer – Henry Barakat 1959

1960 Berlin Film Şenliği’nde Altın Ayı için yarışmış olan The Nightingale’s Prayer, izleyiciyi yukarıya Mısır kırsalına davet ediyor ve burada geçen alaka çekici bir aşk ve hıyanet hikayesini ele alıyor.
Divine Carcass – Dominique Loreau 1998

Bu listeye evraksal kontenjanından giriş yapan, Dominique Loreau’nun idarediği Divine Carcass, 1955 model bir Peugeot’yu takip ediyor ve Cotonou kentinde ona sahip olan tüm insanların hikâyesini mevzu alıyor. İlk başta, denizaşırı bir kalkınma işçisinin malı olurken; sonra onu lisanssız taksi hizmeti için saklıca kullanan Joseph’in eline geçiyor.
Letter from My Village – Safi Faye 1976

Safi Faye’nin idarediği Letter from My Village, Sahra Altı Afrikalı bir bayan rejisörün sürüklediği, ticari olarak dağıtımı yapılan ve rejisörüne beynelmilel tanınırlık kazandıran ilk uzun metrajlı film. Romantizme odaklanan film, kırsal bir Senegal köyündeki insanların günlük hayatlarını anlatıyor.

16.
Mevzubahisi bu çiftin cafcaflı düğün tasarıları; daha önceki aşkları, münazara eden ebeveynleri ve davetsiz davetlileri sayesinde büyük bir kabusa dönüşüyor ve izleyici gırgır hengâme dolu vakaların içerisini çekiliyor.

15. Skoonheid Beauty – Oliver Hermanus 2011

2011 Cannes Film Şenliği’nde Queer Palm mükâfatını kazanan, Oliver Hermanus’un idarediği Skoonheid, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yaşayan ve kızını evlendirmek üzere olan orta yaşlarında François’nın aklındaki manileri aşmasını, tabularını devirmesini ve bunlar neticesinde değişen yaşamını gözler önüne seriyor.

14.
Qubeka 2013

Bir lise öğretmeni ve öğrencisi arasındaki romantik, bir o kadar da yakışık olmayan ve zaman içerisinde bir saplantıya dönüşen ilişkiyi gözler önüne seren, Jahmil X.T. Qubeka imzalı Of Good Report filmi, gösterildiği dönemde Güney Afrika’nın en büyük film şenliği olan Durban Beynelmilel Film Şenliği’nde menedilmesiyle dikkatleri üzerine sürüklemişti.

13.
Yaaba – Idrissa Ouedraogo 1989

Afrika sinemasının ünlü simalarından Idrissa Ouedraogo, Yaaba filminde henüz asimile olmamış Afrika kültüründen izler sunar ve bayan ile erkek arasındaki farkın sezilmediği bir cemiyette yaşlı bir bayan ile minik bir çocuğun arkadaşlığını anlatır.

11.
Film, Afrika’nın kalbindeki Bambara kültürünün folklorik ögelerini mercek altına alırken; babadan oğula geçen kuşaklar arası aktarımı büyücülük kavramı üzerinden ele alır.

10. The Season of Men – Moufida Tlatli 2000

Tunus sinemasının akla gelen ilk rejisörlerinden Moufida Tlatli, The Season of Men filminde eşi çalışırken iki çocuğuyla beraber Tunus’ta bulunan Djerba adasındaki kaynanasının yanına dönen bir annenin hikayesini masaya yatırıyor.

9.
Savaşın milletler ve fertler üzerindeki psikolojik ve fiziksel tesirlerini öne çıkaran film, gelmiş geçmiş en iyi savaş karşıtı filmlerden biri olarak isminden söz ettiriyor.

8. Waiting for Happiness – Abderrahmane Sissako 2002

Abderrahmane Sissako’nun imzasını taşıyan ve Cannes’da FIPRESCI mükâfatını kazanan 2002 yapımı Waiting for Happiness, Avrupa’ya göç etmeden evvel annesini ziyaret etmek için bir kıyı kasabası olan Nouhadhibou’ya gelen Abdallah adlı bir genç adamın, aynı zamanda ihtiyar bir elektrikçinin ve ona çıraklık eden ufak bir çocuğun iç içe geçen hikayelerini derinlemesine inceliyor.

7.
Güney Afrika’nın bir bölgesine yerleşen uzaylılar, bir araştırma takımı tarafından keşfedilip District 9 adlı bir bölgeye yerleştiriliyor ve garip vakaların ardı ardında kesilmiyor.

6. Atlantique – Mati Diop 2019

Geçen yıl dünya prömiyerini yaptığı 72.
Filmin rejisörü Mati Diop ise Cannes Film Şenliği’nin Ana Müsabaka kısmında filmi yarışan ilk siyah bayan olarak tarihe geçti.

5. I Am Anekdot a Witch – Rungano Nyoni 2017

Zambiya’da büyücülükle yargılanan ve kaçtığı takdirde bir keçiye dönüşeceği fobisiyle güçle bir cadı kampında yakalanan dokuz yaşındaki bir kız çocuğunun acıklı hikâyesini, hiciv dolu bir dille ve büyüleyici bir hoşlukta anlatan I Am Anekdot a Witch filmi, Rungano Nyoni’nin ilk rejisörlük tecrübeyi.
!f İstanbul Bağımsız Filmler Şenliği’nde izleyici ile buluştu.

4. Cairo Station – Youssef Chahine 1958

Mısırlı rejisör Youssef Chahine’in kariyerinin ortalarında sürüklediği ve o sene Beynelmilel Berlin Film Şenliği’nin seçkisine giren, aynı zamanda Mısır’ın Yabancı Dilde En İyi Film Oscar adayı olarak Yüksekokul’ye yolladığı Cairo Station, Kahire’deki tren istasyonunda gazete satan Qinawi ile aynı istasyonda meşrubat satan Hannouma arasındaki yakın ilişkiye davet ediyor izleyiciyi.
La Noire de … – Ousmane Sembène 1966

Afrika sinemasının kurucuları arasında sayılan akılda rejisör Ousmane Sembene, Fransız bir aileye hizmet eden Senegalli siyah tenli bir kızın hikayesini anlattığı ilk uzun metrajı La noire de… ile sinema dünyasında ismini duyurur.

2.
Film, Senagal’de yaşayan ve Paris’e gitmenin hayalini kuran ve bu şansta yolculuk için gereken parayı tespit etmeye çalışan Mory ve Anta’yı odak noktasına alıyor.

1. Abouna – Mahamat-Saleh Haroun 2002

Dünya prömiyerini Cannes Film Şenliği’nde yapan 2002 yapımı Abouna filmi, aileleri tarafından terk edilen Tahir ve Amine adlı iki kardeşin yaşam çabasını mevzu alıyor.