Sağlık

Tarhana mucizesi!

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan Tarhananın mucize niteliğindeki faydaları saymakla bitmiyor. Ana vatanı Kahramanmaraş olarak bilinen tarhananın yapımı evde yapılabilecek kadar kolaydır. Kahramanmaraş’ın yüksek yaylalarında şifa niyetine tüm Türkiye’ye dağıtılan tarhana, dünya markası haline gelmiş durumda. Tarhananın çorbası ise tam bir şifa kaynağı olarak biliniyor. Kış aylarında içerdiği yüksek vitamin ile grip ve soğuk algınlığına karşı adeta hastalık savar olarak bilinen tarhananın faydalarını birlikte inceleyelim.

• Bağışıklığı Güçlendirir


Tarhana ve tarhana çorbası kış aylarının vazgeçilmezlerinden birisi haline gelmiş durumda. Uzmanların sık sık tüketilmesini istediği tarhana çorbası içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar.

• Vitamin kaynağı

Doğal olarak yapılan tarhana yüksek miktarda kalsiyumun yanı sıra A ve B vitamini de içermekle kalmayıp çinko, demir, karbonhidrat ve likopen içerir.

• Sağlam kemikler

Tarhana çorbası içerdiği lifler ile kasları besleyerek kas gelişimini ve kemik gelişimini büyük oranda destekler. Yüksek miktarda kalsiyum içeren tarhana, çorba olarak tüketildiği zaman kemiklerinizin gelişimine oldukça faydalı olur.

• Kolesterolü dengeler

Elde yapılan tarhana ile yapılan tarhana çorbası kolesterolü dengeleyen vitamin ve mineralleri bolca barındırır. Haftada bir kez tarhana tüketimi yapan insanların üzerinde yapılan araştırmalarda kolesterol seviyelerinin tüketmeyen insanlara karşı daha dengeli oldukları gözlemlenmiştir.

Tarhananın uzun süre bozulmayan yapısı ile bir kaç sene kullanılabilir olması sağlığınıza olumlu yönde etki eder. Ev yapımı tarhananın yapısı oldukça serttir. Çiğ tüketilen tarhana sertliği dolayısıyla dişinize ve boğazınıza zarar verebilir. Çiğ ev tarhanasını ufak parçalara ayırarak tüketmeniz daha doğru olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu