Sağlık

Soya Bitkisinin Sır Dolu Dünyası!

Uzmanların kış aylarında sıklıkla tüketilmesi istedikleri soya fasulyesi. Ana vatanın Çin ve Japonya olarak bildiğimiz soya fasulyesi, baklagiller arasından besin değeri en yüksek baklalardan biridir. Boyları yaklaşık 1,5-2 metre kadardır. Soya görünüş olarak daha çok bir nohut ve leblebiye benzer. Soya fasulyesi ilaç, lastik, alkol, yağ, margarin, üretiminde ham madde olarak kullanılır.

Soyanın faydaları

  • Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirerek soğuk algınlığı ve gribe karşı büyük bir direnç kazandırır.
  • Lif ve protein bakımından zengin olan soya sağlıklı kilo almayı destekler.
  • Soya, vücuttaki glikozu dengeler ve şeker hastalıklarının önüne geçmeye yardımcı olur.
  • Soya içerdiği doğal mineraller ile kanseri tetikleyen hücreler ile doğrudan savaşır ve kanser riskini en aza indirir.
  • Soya, vücut direncini arttırır.
  • Beyin’in en temel ihtiyacı olan şeker oranını yeterli miktarda sağlayarak ilerleyen zamanlarda Alzheimer hastalığının önüne geçer
  • Soya, Magnezyum bakımından en zengin besinlerden biridir. Kemik gelişimini destekler kemik erimesine karşı büyük bir rol oynar.

Soya fasulyesi nerede yetişir?

Soya fasulyesinin kökeni Orta Asya olmuş olsa da ülkemizde en çok Çukurova bölgesinin verimli topraklarında yetişmektedir. Evde saksı içerisinde de soya fasulyesi yetiştirmek mümkündür. Üstelik soya yetiştiriciliği sanılanın aksine oldukça kolaydır fazla ilgi istemez.

Soya hangi alanlarda kullanılır?

Soya fasulyesini sadece yiyecek olan düşünmek yanlış olur. Soya; süt, yoğurt, peynir, dondurma, dondurma külahı, pasta, hayvan yemi, yeşil gübre, ilâç, boya, kâğit, kemiksiz et, kahve, salça, sabun, plastik maddeler, lastik, alkol, yağ, margarin, soya unu, ekmek, makarna, tarhana, leblebi, çocuk maması ve benzeri şeylerde temel ham madde olarak kullanılmaktadır. Soya fasulyesini pazarlar ve marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

soya-fasulyesi-nasil-yetistirilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu