Sağlık

Son Zamanların Süper Besini: Spirulina!

Son zamanlarda ‘süper gıda’ veya ‘denizden gelen’ mucize gibi etiketler ile öne çıkan Spirulina; toz ve ufak kapsüller halinde üretilen, günlük beslenmeye yardım olarak harcanan bir gıda dayanağıdır.

Mavi ve yeşil alglerden oluşan mikroskobik bir yosun cinsi olan spirulina, içeriğindeki çok muhtelif gıda ölçüyü ile öne çıkar. Protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini kesintisiz artırmaktadır.

Spirulina, genellikle toz halinde veya ek olarak harcanan mavi-yeşil alglerdir.

Spirulina, yalnızca gıda dayanağı olarak değil sakız, şeker ve ambalajlı mahsullerde besin boyası olarak da yaygın biçimde kullanılır. Ancak, besin dayanağı olarak kullanılan Spirulina, sıhhate hasarlı olabilecek maddeler ile kontamine edilmemiş olması açısından tabiatta yetiştirilmeyip, özel olarak yetiştirilmektedir.

Spirulina’yı Bu Günlerde Popüler Yapan Nokta Nedir?
Spirulina, öğrenilen en iyi oksijen üretici alglerin gıdaya dönüştürülmüş hali olarak öğrenilmektedir.
Mavi-yeşil alglerin özel bir kurutma sistemi ile kurutulup toz veya kapsül haline getirilmesi neticesinde spirulina tozu veya kapsülü ortaya çıkar.

Spirulina, vitamin A, C, E ve B vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, çinko ve selenyum gibi pek çok mineral kapsayan vitaminler ile dolu olduğu için besleyici ve yoğun bir yiyecek olarak öğrenilir.

Özellikle, C vitamini ve selenyum hem antioksidan özelliği olan vitaminler olup, hem de hücrelerimizi ve dokularımızı potansiyel zararlara karşı gözetir.

Bu alg, aynı zamanda, müthiş bir vegan demir kaynağıdır ve 5 yaşından minikler için nasihat edilen günlük lüzumun takribî %16’sını ve 50 yaşın üzerindeki bayanlarda %16’sını ve 50 yaşın altındaki kadınlarda ise %10’unu karşılar.
Zira yiyecek dayanaklarının nasıl ve ne dozda kullanıldığı, oldukça ehemmiyetlidir. Öte yandan, araştırmaların devam ettiğini ve hiçbir belirtinin son olmayacağını da unutmamak gerekir.
Spirulina, her ne kadar natürel olursa olsun; yanlış emel ve dozajda kullanım neticeyi rastgele bir sıhhat meselesine yol açabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Spirulina’nın kimler tarafından kullanılabileceğine bakacak olursak;

• Kalp meseleyi yaşayan şahıslar,
• Metabolizmayla alakalı şikayeti olanlar, metabolizmasını süratlendirmek ve zayıflamak isteyenler,
• Yüksek kolesterol problemi olup; kolesterolünü düşürmek isteyenler,
• Endişe, stres, bunalım, dikkat yetersizliği, hiperaktivite gibi bazı zekâsal ve duygusal meseleler yaşayanlar,
• Adet evveli bulgularını gevşetmek isteyenler,
• Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler,
• Belleğinin cılızlığından şikayet edenler,
• Yaraları acele iyileştirmek isteyenler,
• Sindirim problemi yaşayan; sindirimini basitleştirmek ve bağırsaklarını tertip etmek isteyenler,
• Tip 1 diyabet hastaları,
• Adale eforunu ve egzersiz performansını kuvvetlendirmek isteyenler Spirulina dayanağına müracaat etebilirler.

Spirulina’nın Rastgele Bir Yan Tesiri Var Mı?
Hakimiyetsiz bir biçimde üretilen spirulina, ağır metaller dolu bir ortamda yetişebilir ve bunlar arasında cıva, kadmiyum, arsenik ve mermi bulunmaktadır.
Bir çay kaşığı, erişkinler için önerilen günlük nasihat edilen tüketim oranının %2’sine karşılık gelen 0.13g sodyum kapsar. Şayet tuz tüketimi sizin için bir mesele ise veya yüksek tansiyonunuz varsa, kesinlikle bir uzman fikri alarak kullanmalısınız.

Spirulina kullanmadan evvel uzman fikri alması gereken grubun içerisinde, reçeteli ilaç kullananlar, hamileler, emziren anneler ve 18 yaşından minikler bulunur.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu