‘Sokağa çıkma kısıtlaması, koronavirüs yayılımını azaltmada işe yaramıyor’

Takip Et:
‘Sokağa çıkma kısıtlaması, koronavirüs yayılımını azaltmada işe yaramıyor’
‘Sokağa çıkma kısıtlaması, koronavirüs yayılımını azaltmada işe yaramıyor’

Prof. Dr. Tank, “Caddeye çıkma sınırlamalarının hakikatinde bir işe yaramadığı gözüküyor. Sınırlamanın olduğu gün kapmıyorsunuz virüsü; ama 1 gün evvelinde 1 gün sonrasında o kadar çok kapıyorsunuz ki bu da rakamlara o biçimde yansıyor” dedi. 

Ankara Üniversitesi Aktüerya Bilimleri Öğretim Azası Prof. Dr. Fatih Tank, Türkiye’de 10 Nisan’da başlatılan ve Haziran ayına kadar uygulanan caddeye çıkma sınırlamalarının hareketliliğe ve koronavirüs günlük olay rakamlarına tesiri üzerine yaptıkları araştırmanın neticelerini Demirören Haber Ajansı’na DHA açıkladı.
Dr. Tank, hafta sonları veya bayram günleri caddeye çıkma sınırlaması uygulandığı dönemdeki insan hareketliliği ve günlük olay rakamları üzerinden istatistiki bilgi incelemeyi, netice çıkarımı ve açıklaması yaparak hakikatleştirdiği araştırmaya göre, caddeye çıkma engellemelerinin gerçeğinde bir işe yaramadığını açıkladı.

‘HAREKETLİLİK 7-8 KAT ÇOĞALIYOR’

Prof. Dr. Tank, “Zira caddeye çıkma engellemesinden evvelki ve sonraki günler o kadar fazla hareket ediliyor ki bu hareketler, caddeye çıkma kısıtlamasında alana gelen hareketsizliği yok ediyor.
Pandeminin olduğu; fakat insanların kendisini rölantiye aldığı dönemlerdeki, ki bunu şöyle açıklayayım; kendi kendini sınırlıyorsunuz, ‘pandemi var ve ben dışarıya çıkmayacağım, markete gitmeyeceğim’ diye. O döneme göre baktığınızda ise çok daha fazla, takribî bir 9-10 katı kadar fazla hareket ediliyor. Bu hareketlilik şayet ben virüsü alıyorsam zati 7 gün içerisinde ortaya çıkıyor, ben 7 gün şayet kapalı kalmıyorsam zati bunun sayıları eksilttiği söylenemez.
Dr. Tank, “Ben buna netlikle katılmıyorum. Zira böyle bir tesiri gözükmüyor sayıları araştırdığınızda, ilişkilerine baktığınızda böyle bir tesiri gözükmüyor. Belki alınan başka önlemler vardı. Muhtelif alışveriş merkezlerinin kapatılması gibi, kentler arası seyahatin sınırlanması gibi, mekteplerin kapatılması gibi birtakım tedbirlerin daha tesirli olmuş olabileceğini düşünüyorum. Caddeye çıkma sınırlamalarının faydası yok; zira dününde ve bir gün sonrasında çok fazla hareket ediliyor, öyle bir ters tesir gösteriyor.
Dr. Tank, “Market ve eczanelerdeki hareketlilikteki artışın 7 gün sonraki hasta rakamına tesirli olduğu gözüküyor. Hasta rakamlarının ise 16 gün sonraki ağır hasta rakamına tesiri olduğu gözüküyor. Ağır hasta rakamındaki başkalaşımın da 18 gün sonraki ölüm rakamlarına tesirli olduğu gözüküyor. Örneğin bugün hasta sayısındaki çoğalışın 16 gün sonraki ağır hasta sayısındaki çoğalışa tesiri oluyor. Ağır hasta rakamındaki çoğalış da takribî olarak 18 gün sonraki ölüm rakamında karşımıza çoğalış olarak çıkıyor.
Bu bölgelerde bulaştırıcılık katsayısının yüksek olduğuna işaret eden Tank, “Büyük derecede tesiri olan bu bölgeler Batı Anadolu, Orta Doğu Anadolu, Doğu Marmara, Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesi. Bu şu anlama geliyor; şayet ben bu bölgelerdeki bulaştırıcılık katsayısını düşürmeyi başarabilirsem şayet Türkiye’deki bulaştırıcılık katsayısını da düşürmüş olacağım. Temel olarak Türkiye’deki bulaştırıcılık katsayısını en fazla etkileyen ana faktörler olarak bu 5 bölge bulundu” ifadelerini kullandı.

.