Kültür ve Sanat

Sinemada Folk Müzik Esintisi

Kültürden kültüre değişiklik gösterse de ilk olarak 19. asrın ortalarında ortaya çıkan folk müzik, tıpkı caz, blues, country gibi en popüler müzik cinslerinden biri olarak tarihte kendisini konumlandırdı. Woody Guthrie ve Pete Seeger gibi cinse önayak olan sanatçılar, siyasi içeriklerin folk müzik içerisine entegre edilmesine de vesile olurken; bu iki sanatçının ellerinde gelişen bu cins, zaman içerisinde rock, metal, punk, indie gibi müzik cinsleriyle iç içe geçti.

Özellikle 60’lı senelerden itibaren Amerika’da folk müziğin canlanışı, geleneksel stilin yanında yeni kompozisyonların kullanıldığı ehemmiyetli bir akım hâline geldi.
Bob Dylan yaptığı şarkılarla folk müziği başka müzik cinsleriyle aynı potada eritti ve orijinallik kavramını sanki bu cinsin içerisine yerleştirerek bu cinsi yeni bir seviyeye taşıdı; kendisinden sonra gelen pek çok folk müzik sanatçısına ve grubuna da ilhâm kaynağı oldu. Cinsin yükselişe geçtiği bir öbür ülke olan İngiltere’de ise Donovan ve Fairport Convention gibi adlar folk müzikteki başkalaşım ateşini yakalayarak zamanın ruhuna ayak yalanı başardı.
Bu cinsi icra sanatçıların yaşamlarını anlatan filmler olduğu gibi soundtrack albümlerinde folk müziklere yeren filmler de sinemada varlık gösterdi. Bunlar içerisinden kimileri kalplerimizi çaldı, kimileri da hayal kırıklığı olarak usumuzun bir köşesine yerleşti.


Sinemada Folk Müzik Yeli

Folk müziğin sinemadaki yerine baktığımızda Coen Kardeşler’in idarediği Sen Şarkılarını Açıkla – Inside Llewyn Davis ve Nerdesin Be Birader? – O Brother, Where Art Thou? filmlerini anmamak olmaz.
O Brother, Where Art Thou? filminde yer alan I am a Man of Constant Sorrow şarkısı ise bir defa dinleyenin unutamayacağı tınılara sahip. Film süresince varyasyonlarla karşımıza çıkması, bu şarkının usta kalıcı olmasına öncülük ediyor.

Bob Dylan’ın yaşamının değişik dönemlerini ve kariyerinin dönüm noktalarını ele alan Beni Orada Arama – I’m Anekdot There, sanatçının hayranları için sanki biçilmiş kaftan. Malik Bendjelloul imzalı Bir Şarkının Peşinde – Searching for Sugar Man evraksalı sayesinde varlığından haberdar olduğumuz, 70’li senelerde Güney Afrika’daki ırkçılık karşıtı çaba sırasında beklenmedik bir üne kavuşan, müzik dünyasının gizli kalmış madenlerinden Sixto Rodriguez, sinema sayesinde sonunda hak ettiği üne kavuşuyor.
Filmin duygusunu tavan yaptıran üzgün sahnesi, bu şarkının tesiriyle izleyicinin tam film süresince yaşadığı duygu başkalaşımını doruk noktasına çıkartıyor.

Biz bu vesileyle bu haftaki Spotify listemizde, folk müzikleriyle usumuzu başımızdan alan filmlerdeki unutulmaz şarkıları bir araya getirdik. Keyfinizi yerine getirecek, aynı zaman içinizde bir parça keder, minik bir burukluk bırakacak bir listesi sizleri bekliyor. Sevinçli dinlemeler!

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu