Sıla ve Davut Güloğlu’nun davasında karar açıklandı

Sıla'nın Davut Güloğlu'na açtığı 60 bin liralık tazminat davasında karar çıktı...

Takip Et:
Sıla ve Davut Güloğlu Arasındaki Davada Karar Çıktı!
Sıla ve Davut Güloğlu Arasındaki Davada Karar Çıktı!

Popçu Sıla’nın açtığı 60 bin liralık tazminat davasını kısmen kabul eden mahkeme, Davut Güloğlu’ndan 4 bin lira manevi tazminatın haksız fiil tarihinden işleyecek yasal faizle birlikte alınarak Sıla’ya verilmesine karar verdi.

Sıla Gençoğlu, 7 Ağustos 2016 tarihinde düzenlenen Yenikapı mitingi için ‘şov’ ifadesini kullanmış ve bu açıklaması nedeniyle büyük tepki toplamıştı. Gençoğlu’nun, 15 Temmuz ardından Yenikapı’da toplanan milyonlarca vatandaş ile ilgili yakışıksız sözlerini eleştirirken hakarete varan sözler sarfettiğini iddia ettiği Davut Güloğlu’na açtığı 60 bin liralık tazminat davasında karar çıktı.

Davut Güloğlu, avukatı Gültekin Gepek aracılığıyla istinaf mahkemesine başvurmuştu. Başvuruyu değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23. Ceza Dairesi, “Eylemin sanık tarafından işlendiğinin kanuna uygun olarak yürütülen duruşma sonucu saptandığını, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı” anlaşıldığından Güloğlu’nun başvurusunu esastan reddetti. Burada özgürce yargılanıyorsak 15 Temmuz’da ikimizi savunduğumuz içindir. Ben bu ülkeyi sevmeyenler için ‘S… git’ ifadesi kullandım. Benim sözümün aynısının bir televizyonda prof. bu şekilde tekrar etmiştir. Ben bu cümleyi o gün ki acılar ve yaşadığımız kayıplar nedeniyle milli duygularım kabardığı için bana ağır gelen bu sözü eleştirdim. Ben bu sözleri kendisine söylemediğimi belirtmeme rağmen Sıla hanım üzerine alındı. Bana karşı dava açmakla bu sözü sahiplenmiştir”demişti.

Sıla’nın avukatı Rezan Epözdemir, “Bize göre söylenen sözler üzerine müvekkilimizin kişilik hakları ağır ölçüde ihlal edilmiştir. Davayı kazanmış olmamız sevindirici. Mahkemenin kişilik haklarının ihlali var demiş olması sevindirici. Fakat tazminat miktarının düşük olması hasebiyle istinaf mahkemesinde itiraz hakkımızı kullanacağız” dedi.