Sağlık

Sık Yüzme Fiziği Kusursuz Kılıyor!

Genellikle yaz aylarında yapılan yüzme sporunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Uzmanlar sık sık yüzme sporunun yapılmasını öneriyor. Ayrıca bir branş olan yüzmenin sağlığa büyük faydası var. Milli takımımızın yüzme branşında bir takımı dahi var. Uzmanlar yüzmenin faydalarını bilimsel olarak kanıtlamış durumda. Gelin birlikte yüzmenin faydalarını inceleyelim;

• Fiziğinizi güzelleştirir

Yüzme sporu su altı ve su üstü olmak üzere fiziğinizin gelişmesine ve kaslarınızın gelişmesine yardımcı olarak fiziğinizi güzelleştirir. Sürekli kulaç atarak hem dinamiklik kazanır hemde kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

• Boy uzatır

Kesin olarak bu durum kanıtlanmamış olsa da halk efsanesi olarak bilinen yüzerek boy uzatma bir nevi gerçektir. Yüzme sporunda eklemlerimizin sürekli hareket halinde olması boyumuzun uzamasına büyük ölçüde yardımcı oluyor.

• Obeziteyi önler

Yüzme sporunu yaparken sürekli hareket ettiğimiz için hem metabolizmamız hızlı çalışır hem de vücut enerji sarf ederek vücudunuzdaki yağları yakar. Düzenli beslenme ve yüzme sporu yapan kişiler sağlıklı boy ve kilo oranına sahiptir.

• Direnci Arttırır

Yüzme sporunu daha çok soğuk su ve havada yapılmasını öneren uzmanlar vücudunuzun soğuğa ve grip enfeksiyonlarına karşı dirençli olması için bu öneriyi yaparlar. Yüzme sporu aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve bir çok hastalıkla mücadelede sizi korur. Su ile yapılan yüzme sporu diğer sporların aksine daha az tehlikelidir. Çünkü yüzme öncesi yapılan egzersiz ve ısınma hareketleriyle birlikte yaralanma ve sakatlanma oranı düşer.

• Kalp dostu

Yüzme sporunu yapanlar ve yapmayanlar arasında yapılan araştırmalarda, yapanların sindirim sistemi ve kalp dolaşım sistemlerinin yapmayanlara göre kat kat daha iyi olduğu görülmüştür. Düzenli yüzme sporu yalanlar aynı zamanda alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan sizi uzak tutmaya yarar.

Ayrıca uzmanlar bilinçsiz yapılan yüzmelerden uzak durulması konusunda uyarıyor. Yüzme sporu ile hayatına renk katacak olan kişilerin, antrenör veya bu alanda uzman kişilerden destek alması daha sağlıklı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu