Medya

Serenay Sarıkaya Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Serenay Sarıkaya, 1 Temmuz 1991 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Türk dizi, sinema oyuncusu ve model.

Ismi: Serenay Sarıkaya
Doğum Tarihi: 1 Temmuz 1991
Doğum Yeri: Ankara
Boyu: 1.75 m.
Kilosu: 55 kilo
Burcu: Yengeç
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Kumral
Annesi: Ümran Sarıkaya
Babası: Mustafa Sarıkaya
Kardeşleri: Tek çocuk
Instagram: https://www.instagram.com/serenayss/
Evcil Hayvanları: Köpeği var.

Ailesi: Ankara’da doğdu.
Yedi  yaşındayken anne ve babası böldü. Babasının başka bir evlilik yapması üzerine annesiyle beraber İstanbul’da yaşamaya başladı. Yanında babası olmadan gelişti. “Bir kız çocuğunu, hele ki gelişim düzeyinde baba faktörü bu kadar ehemmiyetliyken, babasız geliştirmek büyük vaka. Annem benim  yol dostum. Aramızda çok az yaş farkı var. Anneden çok daha öte bir şey benim için. Babamla da olanak oldukça devamlı konuşuyor, fikir. Ama yanımda hep annem vardı.

Çocukluk seneleri: Çocukken oyuncu olmayı düşünmüyordu modellik yapmayı istiyordu. Uzun vakit voleybol oynadı, bir dönem basketbolla ilgilendi ve bir müddette tenis oynadı. Oyunculuğa başlamadan evvel latin danslarıyla da ilgilendi. 15 yaşındayken Çek Cumhuriyeti’nde tertip edilen Avrupa Gençler Hoşluk Müsabakası’na katılarak Jüri Özel Ödülü’nü aldı sonrasında da oyunculuk kariyerine başladı.

Eğitim yaşamı: Lise eğitimini Antalya Saime Salih Konca Lisesi’nde bitirdi.
Kendini akışa bırakmayı seçiyor. “Evrene kendimi full açmış gidişattayım. Başıma gelen makûs bir şeyse, benim bundan almam gereken bir ders var diye düşünüyorum. O surattan akışa mani olmam, değiştirmeye çalışmam. ‘Dur ve buradan bir ders çıkar’ derim kendime. Şayet başıma iyi bir şey kazançsa, bu benim mükâfatımdır diyorum. O surattan yaşadığım şeylere bunu yaşamam gerekiyormuş gözüyle bakıp kabul ediyorum. Evren de bana bu sebeple iyi davranıyor gibi seziyorum.”

Mutluluk kaynağı: Hayranlarının alakasından mutluluk dinliyor ve onlar için iyi bir rol model olmaya çalışıyor.
Kaygısız olmam muhtemel değil. İstiyorum ki onların yaşamında bir farkındalık yaratabileyim. O surattan kendi hayatımı hoş ve muntazam yaşamaya çalışıyorum. Zira ben ne yapsam onların nezdinde bir yansıması oluyor. Ne giysem, neyi seçim etsem ya da nereye gitsem. Dolayısıyla tercih ettiğim şeylerin onlara örnek olmasına çaba ediyorum.”

İlk sinema filmi: Şahin Alparslan/ Afallamış

Hayata bakışı: Hayat mottosu; ‘Şayet bir şeyi başarabileceğinize inanıyorsanız asla inancınızı kaybetmeyin ve umutlu olun.’ Tam saflığıyla bir şeyi kovalarsa karşılığında hep güzel şeyler geleceğine inanıyor.
“Her şeyin süratinden o kadar çok korktum, her saniyenin ve anın tadını o kadar çıkartmak istedim ki, öyle bir korunma mekanizması geliştirmiş olabilirim. İçime dönüp, uysal kalarak her şeyin gerektiği gibi ilerlediğine inanıyorum. Âleme bir şeyi teslim edince o senin için doğru yolu tespit ediyor. Ona inanıyorum. Bunun için bir totem defterim var. İstediğim bir şeyi o deftere sayfalarca yazıyorum! Bu defteri İstanbul’a ilk taşındığım zamanlarda yakalamaya başlamıştım.
Annemle sabahtan akşama kadar İstiklal Sokağı’ndeki bir kafede oturup yalnızca çay içerek “Ne olacak?” diye düşündüğümüz bir dönemdi.  ‘Limon Ağacı’ dizisi yeni bitmişti. O diziden sonra uzun zaman bir işim olmadı. Beş-altı ay İstanbul’da bilinmeyen bir dönem geçirdim. İşte bütün de o zaman bu defteri yakalamaya başladım. Çok istediğim şeyleri yazdığım bir defter. Mesela ‘Lale Devri’nde oynarken Ay Yapım’ın işlerinde yer almayı çok istiyordum. Ay Yapım’ı da deftere yazmıştım ‘Çok istiyorum’ diye.
Öyle ki ertesi gün menajerim Ayşe Barım’ı arayıp, ‘Ya Ayşe, bir jean markasıyla ben çok yakışmaz mıyız? Böyle bir şey neden yapamıyoruz? Çok istiyorum’ demiştim.”

İş yaşamına bakışı: Yaşamı süresince oyunculuk kadar onu heyecanlandıran başka bir şey olmadı. Oyunculuğu yapmaya başladığı ilk an ‘Bunu hep yapmam gerekli!’ dedi.
Tüm bunlar beni acele olgunlaştırmış olabilir. İlk paramı kazandığımda 15 yaşımda filandım. O zamandan bu zamana olabildiğince ben göğüsledim evin yükünü. Dolayısıyla insan çarpa çarpa düzeliyor ve acele gelişmek vaziyetinde kalıyor.  Peki mutsuz muyum? Asla! Yaşamak istediğim her şeyi yaşadım. Çok gezdim, eğlendim, gençliğimi de yaşadım. bunların toplamı bugünkü beni yarattı. Mutluyum ve barışığım kendimle.  Genç bir oyuncu olarak insanlardan beslenmem, onları aralıksız gözlemlemem çok ehemmiyetli.
Sürem varsa hiç erinmem, Paris’te gün boyu bir kafede yazıp çizer ve sonra ülkeye geri dönerim.”

Kariyer tasarıyı: Işinde ve kariyerinde dengeyi gözetebilmek için mücadele harcıyor. “Oyunculuk çok şey getirdiği gibi götüren de bir iş ve birey bazen kendini unutup özünü kaybedebiliyor. Apayrı karakterler canlandırırken insanlar sizi öyle bakıyor ve bir zaman sonra siz de kaybolabiliyorsunuz. Kendinizi reellikte, anda yakalayabilmek güç. Ben bu dengeyi gözetmek için uğraşıyorum.
Işimi o kadar çok beğeniyorum ki; işimle var olabilmek ve kalıcı olmak istedim. Hep bunun için çalıştım. Hayallerimi hep çok büyük yakaladım. Mesela bundan 10 yıl evvel yaptığım bir mülakatta artık kendime nasıl güvenmişsem, ‘10 yıl sonra dorukta olacağım’ demişim. O anlamda hep hayal kuran ve hiç sınır koymayan bir tutumum oldu. Zira kendime çok inandım, ayrıca bana çok inanan bir annem vardı.”

Albüm çıkarmayı düşünüyor mu? ‘Medcezir’ dizisiyle birlikte çok hoş şarkı açıkladığı gündeme geldi.
“Aleneni müzikle alakalı hiçbir şey tasarlamadım. Şarkı açıklamayı çok seviyorum ama hep böyle proje kapsamında kaldı.’Medcezir’den evvel ‘Lale Devri’nde de açıklamıştım. O yöntemi bende azıcık hoşlandılar. İki dizide de üst üste öyle bir yol açtılar. Dizide şarkı açıklamak güzelime gidiyor ama bu başka bir şeye dönüşür mü çok öğrenemiyorum. Şimdilik tadında kalmasını beğeniyorum.”

Hobisi: Yazıyor, daha önceki Türk filmi müziklerini dinlemeyi çok beğeniyor plak koleksiyonu var.
Üç ayrı defter var başka bir deyişle! Ne zaman yapıtsa o zaman yazıyorum. Kendimi bazen çok dolmuş seziyorum. Bu enerjiyi bir yere aktarmam gerekiyor. Yazmak beni çok gevşetiyor. Sık sık yazıyorum. Hatta yazmaya bir yerlere gidiyorum. Hiç kimsenin olmadığı yerlere. Bu mevzuda azıcık daha önceki kafalıyım. Öyle ki daha önceki Türk filmi müziklerini dinlemeyi çok beğenirim mesela. Binlerce plağım var. Ajda’lar, Sezen’ler, Zeki Müren, Müzeyyen Senar. Hep böyle nostaljiyi seçen biriyim.”

Sosyal medya ile arası nasıl? Sosyal medya kullanımının insanları birbirinden uzaklaştırdığını, iletişimi ufaladığını ve kapalılaştırdığını düşünüyor.
Fanlarla irtibat içinde olmayı da hoşlanıyorum. Bir yol gibi düşünüyorum sosyal medyayı. Ama bir yandan herkes sosyal medyanın ardına saklanıp barbarlaşıyor. Ben teker teker yorum okuyan biri değilim. Kaldı ki herkes beni hoşlanmak zorunda hiç değil. Herkesi ciddiye alarak bir yaşam inşa etmek zati olası değil.”

Modu düştüğünde ne yapar? Müzik dinlemek ona harika geliyor. Modu düştüğü anda hoşlandığı bir şarkıyı dinleyerek gevşetebiliyor. “Bunun dışında azıcık çikolata düşkünlüğüm var.
Spor yapmayı çok beğeniyorum. Spor netlikle beni çok hafifleten bir şey. Bazen çok yoğun bir çalışma temposunda olsam, hiç zamanım olmasa dahi evde birkaç hareket yapıyorum ve gerçekten tazelenmiş seziyorum.”

Formunu nasıl gözetiyor? Yoga yapmaktan çok zevk alıyor. Daha çok ufak salon sporları yapmayı, koşmayı, yürümeyi, yüzmeyi beğeniyor.
Ufaklığımdan beri cildime mükemmel bakarım, annem bana öyle bir alışkanlık kazandırdı. 15 yaşımdan beri tonikle, peelingle cilt paklerim. Yoğun dönemlerimde ayda bir cilt bakımına giderim. Sıhhatli beslenen biriyim. Suyumu çok hoş harcarım, gerçekten hoş şeyler yerim. Bunun cildime yansıdığını düşünüyorum.”

TELEVİZYON DİZİLERİ

2008 -Peri Masalı /Talya

2008 -Limon Ağacı /Peri

2008/2010-Adanalı /Sofia Dikkaya

2010- Yer Gök Aşk / Yeşim Ilgaz

2010/2011-Lale Devri /Yeşim Taşkıran

2013/2015-Medcezir/Mira Beylice

2017/2018-Fi /Duru Durulay

TELEVİZYON FİLMLERİ

2006 -Afallamış /Itır

2008-Plajda /Aslı

2011 -Hoşçakal /Sarah Kısa Film

2013-Behzat Ç.
Jabbar

2019-MEF Mektepleri /Fark Yaratanlar Mükâfatı

2020 -18.YTÜ Senenin Yıldzları Mükâfatları /Senenin En Hoşlanılan Kadın Tiyatro Oyuncusu /Alice Müzikali

2020- 8.Ayaklı Gazete TV Yıldızları Mükâfatları /Senenin En Hoşlanılan Kadın Tiyatro Oyuncusu

2020- 6. Altın 61 Mükâfatları / Senenin En Hoşlanılan Kadın Tiyatro Oyuncusu

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu