Serenad Bağcan kimdir? Selda Bağcan’la akrabalar mı?

Takip Et:
Serenad Bağcan kimdir? Selda Bağcan’la akrabalar mı?
Serenad Bağcan kimdir? Selda Bağcan’la akrabalar mı?

Serenad Bağcan evvel masa tenisinde Türkiye şampiyonu oldu. Daha sonra eczacılık fakültesi mezunu olmasına karşın işini yapmadı. Peki Serenad Bağcan kimdir? Kaç yaşında? Nerede doğdu? Selda Bağcan ile akrabalığı var mı? İşte merak edilen suallerin yanıtları…

SERENAD BAĞCAN KİMDİR?

Ankara’da doğan Serenad Bağcan, müzisyen bir ailede yetişti. Ankara’da lise ve üniversite eğitimini bitiren Serenad Bağcan, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olmasına rağmen işini hiç yapmadı.

SELDA BAĞCAN’LA AKRABA MI?

Solistliğe başlamadan önce spora alaka gösteren Serenad Bağcan, masa tenisi Türkiye şampiyonu oldu.Devlet Çok Sesli Korosu’na alto sanatçısı olarak giren Serenad Bağcan, 2011’de devlet korosunda Fazıl Say’a ait Nazım Hikmet Oratoryosu ve Metin Altıok Ağıtları’nı söyleyecek olan solistin gelmemesinin ardından koro şefi tarafından teşvik edildi. Arkasından da Fazıl Say ile birlikte sahne almaya başlayan Serenad Bağcan, Yeni Şarkılar ve İlk Şarkılar albümlerinin solistliğini yaptı. Fazıl Say kendisinden ‘Yıllar sonra aradığım sesi buldum’ şeklinde bahsediyor.

KENDİNİ ‘YAŞAM SANATÇISI’ OLARAK TANITIYOR

Albümünde bulunan Serter Bağcan, Fazıl Say ve Savaş Bağcan imzalı besteleri seslendiren Serenad Bağcan, bir röportajı esnasında kendisine yöneltilen ‘Serenad Bağcan kimdir?’ sorusuna, varoluşu ve var oluşumu sorgulayan kendisini her alanda geliştirmeye ve geliştirirken de yeteneklerini, potansiyelini keşfetmeye, onları geliştirmeyi ve ardından da birlik ve barış için kullanmaya hedefleyen bir ‘Yaşam sanatçısı’ cevabını verdi.

Halası Selda Bağcan’ın aldığı piyano ve Muzaffer Arkan’ın kurduğu Ankara Çocuk Korosu’nda şarkı söyleyerek müzik yaşamına başlayan Serenad Bağcan, çocukluk yaşlarında topluluk ile şarkı söylemenin büyüsüne kapılarak, Feruzan Esmergül ve Mustafa Apaydın’ın çalıştırdıkları TRT Ankara Çok Sesli Gençlik Korosu’nda bu büyünün daha derin bir boyutunu farketmiş, bunu içselleştirmiş ve hayatının en önemli olmazsa olmaz kurallarından biri olma yolunda hedef seçmiştir.

Serenad Bağcan, zaman geçtikçe vazgeçmek istemediği bu tutkusunu yurt içinde ve dışında başarılı konserler verdiği Anadolu selen oda korosu ve Orfeon oda korolarıyla pekiştirmiş bu esnada Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli korosunda alto sanatçısı olarak görev almıştır.

Uzun seneler klasik batı müziği tarzında eğitim alan Serenad Bağcan, ailesinin geniş perspektifli müzik yapısından ötürü Türk halk müziği eserlerini de oldukça başarılı seslendirmektedir.
Müziğin çoğu zaman cinsinde yazılmış şarkıları icra etmesi sebebiyle repertuarı geniş bir yelpazeden oluşuyor.

Hayatı süresince toplulukla şarkı açıklamaktan beğenen sanatçı, hayatın ona hayli hoş bir sürpriz hazırladığından habersizdi. 2011’de Fazıl Say’ın kendisine, 20 sene önce bestelediği şarkıları yorumlamasını arz ettiğinde, bundan sonra toplulukla şarkı açıklamanın büyüsüne, kendi sesinin büyüsünü tespit etme yolculuğu da ilave edilmişti.

.