Seda Bakan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Takip Et:
Seda Bakan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi
Seda Bakan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Seda Bakan, 10 Ekim 1985 tarihinde Kocaeli’de doğmuştur. Türk dizi ve sinema oyuncusu.

Ismi: Seda Bakan
Doğum Tarihi: 10 Ekim 1985
Doğum Yeri: İstanbul
Boyu: 1.71 m.
Kilosu:  58 kilo
Burcu: Terazi
Göz Rengi: Açık Kahverengi
Saç Rengi: Kahverengi
Babası: Kasım Bakan
Eşi: Ali Erel
Çocuğu: Leyla Erel
Kardeşleri: Kaan Bakan
Instagram: https://www.instagram.com/sedabakan/

Ailesi: Anne tarafı Selanikli, baba tarafı Saraybosnalı.
4 Ekim 2014 tarihinde müzisyen Ali Erel ile evlendi. Çiftin Leyle isminde bir kız çocuğu var. Anne babasının ‘Elinde diploman olsun’ isteğinden dolayı üniversitede puanının yakaladığı kısmı okudu ancak işini hiç yapmadı. “Dış ticaret yapabileceğim bir iş değildi. Öğreniyordum bunu. Ancak aileler çocuklarının özellikle kız evlatlarının muntazam bir iş yapmalarını istiyor. Annem de babamla beraber bana ‘doğru muntazam bir işin olsun, daha sonra ne istersen yap’ dedi.
Yolumu buldum. Bu kararımda da çok yardım oldular.”

Eğitim yaşamı: Sakarya Üniversitesi Dış Ticaret Kısmı’nden mezun oldu. TÜRVAK Sinema – TV Eğitim Merkezinde oyunculuk eğitimi aldı.

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon serüvenine, ‘Sana Zorakim’ dizisiyle başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’ dizisinde canlandırdığı ‘Eda’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Şahsiyet özellikleri: Cümbüşlü, çılgın dolu, dinamik, gülünç.
Semtte yetiştiğim için beni öyle basit aldatamaz kimse. Tamam, benim mizah ve muhabbet yanım çok eforludur ama bütün de o surattan her şeyi hemen anlarım. Karşımdaki mesela değdirmeli bir biçimde dalga geçmeye çalışıyorsa bunu hemen sezerim. İzin de veririm buna. Zira hem kendim dalga geçmeyi beğenirim hem de benimle yapılmasına izin ederim. Bundan sevinç de alırım. Ama art hedefli olmamak kaydıyla. Kendi içimde dengesizliğim var ama kimseyi rahatsız etmem.
Daha iyi nasıl oynayabilirim diye kesintisiz evde geziyorum. En fazla annem afallıyor bu gidişata.”

Düşünce yapısı: Terazi burcunun özelliklerini taşıdığını düşünüyor. Duyguları anında bir uçtan değişik uca geçebiliyor. Aynı zamanda çok da duygusal. “İzlediğim bir haber, caddede o an şahit olduğum bir vaziyet dahi bir anda tüm dengemi bozabilir, çok mutsuz edebilir beni. Ama aynı biçimde hoş bir vaziyet karşısında da bir anda mutlu olabilirim.
Mesela, yaşamımın bir dönemi gerçekten külfetli gidiyorsa keyifli müzik dinlemek, hoş bir kitap okumak bana hep şahane kazanç. Bakış açımı değiştirmeye, o takıldığım mevzudan kurtulmama çok destekçi olur.”

İlk sinema filmi: Murat Aslan/ Umut

Aşka bakışı: “Bence aşk herkesin kendine göre açıkladığı bir şey. Her ferdin aşk tarifi değişiktir. Evlilik ilk başta tabii ki kafa karıştırıyor bence ama sonra doğru insanla olduğunu sezince kasvetler yok oluyor.
Gerisi basit halloluyor.”

Yaşama bakışı: Namle çok alakalı değil, yalnızca işinin bir parçası olarak bakıyor. “Yaptığımız işin doğası gereği nam yaşamımıza dahil olan bir kavram olsa da beni çok ilgilendirmiyor. Zaferli işlerin içinde olunca tanınırlık çoğalıyor. Bu da genel anlamda ‘Namli olundu’ gibi görünüyor.
Benim mesleğimle alakalı endişem ün olmak değil, iyi işler yapabilmek.”

İş yaşamına bakışı: Komedi yapımlarında rol almanın oyuncular için daha güç olduğunu düşünüyor. “Komedi yapımlarında karakterin mi yoksa vaziyetin mi gülünç olduğunu bulmak gerekir. Kolay olmakla gülünç olmak arasında bir çizgi var ve o çizgiye her daim dikkat etmek gerekir. Bir de komedi hakikatinde bir giderekme sorunu. Bir şaka doğru zamanda yapılırsa gülünç olur, yanlış zamanda yapılırsa kolaya kaçar.
Daha Öncekinden ekranda nasıl göründüğümü çok merak ederdim. Onu yaptığım zaman zaferli olamadığımı gördüm. Kafam nasıl göründüğüme takılıyken rahat oynayamadığımı baktım. Behzat Ç.’de bu sınırı aştım ve şu anda hiç önemsemiyorum. Nasıl göründüğümle hiç ilgilenmiyorum. Bazen bir mimik yapıyorsunuz ve  çok çirkin görünebiliyorsunuz.”

Kariyer tasarıyı: Şu ana kadar yer aldığı projelerin hepsinden de çok hoşnut. Yaşamında, oynadığı tam işlerin bir sonraki işi getirdiğine inanıyor.
Çoğu kendi alanında fenomen olmuş işler oldu. Sanırım tek bir projeyi açıklamak doğru olmaz benim için ama en fazla tanındığım iş olarak ‘Kardeş Payı’nı açıklayabilirim. Güzel projelerde yer aldığımı bakıyorum. Tıpkı istediğim renklerle boyadığım hoş bir fotoğraf gibi. Sanıyorum yeni jenerasyon oyuncuların en ehemmiyetli meseleyi çok süratli yol almak istemeleri. Gerçeğinde bu yalnızca oyunculuğa has bir vaziyet değil. Yeni nesil, hangi işte olursa olsun oldukça sabırsız.
Ancak bazen canlandırdığınız veya canlandıracağınız karakterler öyle eforlu olabiliyor ki ‘durmak’ gerekebiliyor.

Gelecek Hayali: Yaşama çok pozitif ve pozitif bakıyor. İlerisi için büyük amaçları var.  “50 yaşımda da çok ihtiyarlamayı düşünmüyorum aleneni. Enerjim hep böyle kalacak. İşimi çok daha geliştirebilmek isterim. Mesela mükemmel bir yabancı filmde oynayabilirim, yabancı yapımlarda çalışabilirim. Müzikalde oynamayı çok istiyorum.
İlerde sesimle alakalı bir şeyler yapmak isterim.”

Endişeleri: İnsanları birbirlerinden ayıran her türlü düşünce yapısına karşı. Ülke meseleleri ve dünya kumpası mevzularına çok ilgili birisi.  Egoist olmamak gerektiğini ve sevgi ile acımalı olmanın pek çok vaziyeti değiştirebileceğini düşünüyor. Kadın hakları mevzusunda kaygıları var. ”İnsanın evvel kendini dışarıdan bakıp değiştirmesi gerekiyor. Belki sonra domino taşı gibi arkası kazanç.
Siz fert olarak var olmaya çalışırken insanların size hürmet dinlemesi için ekstra gayret sarf ediyorsunuz. Yaptığımız iş zati güç. Ben evliyim, bir yaşamım var, zati aile yaşamından gelen bir insanım. Ama bazen dişi tarafınızı törpüleyip onların kavrayacağı dilden konuşmanız gerekiyor. Ben de bunu minik yaşta bildiğim için hep o kanaldan giderim. Bu da bir çeşit koruma kalkanı.”

Kendini iyi sezmek için ne yapar? Durmaya çalışır ve o sırada ona iyi gelmeyen yerden uzaklaşır.

En fazla kime güler? “Hakikatinde beni en fazla eşim Ali güldürüyor.”

Modayı takip eder mi? Modayı takip ediyor hatta, bazen çok para harcayıp sonra pişman oluyor.
Hiçbir elbise için ‘asla bunu giymem’ demem. Kimseyi de giydikleri suratından yadırgamam. Çünkü ben herkese çok büyük bir sevgiyle yaklaşıyorum yaşamda ve bu surattan kendimi de çok hoşlanıyorum. Başka Bir Deyişle açıklamak istediğim şey şu ki; kendimle barışığım ve bu surattan kendime her şeyi yakıştırabiliyorum. Ne giyeceğim ise tamamen ruh halime bağlı. Ama her zaman itina gösteriyorum giydiklerime, çünkü insanların karşısına çıkıyorum ve bu biçimde onlara hürmet gösteriyorum.”

Formunu nasıl gözetiyor? Yaşamı süresince perhiz yapmadı ama sporun çok sıhhatli olduğuna inandığı için spora süre ayırmaya çalışıyor.
Ayrıca zaman ayır açık havada yürüyüşe çıkıyorum.”

Sosyal medyada ile arası nasıl? Bazen faal oluyor, bazen bıkkınlık yaşıyor. “Bazen, telefon bu kadar yaşamımızın içinde değilken daha iyi sezdiğimi düşünmeye başladım. Arama mesafe koymaya çalışıyorum. İşim gereği oldukça faal kullanıyorum.”

Hangi kitaptan etkilendi? Ayşe Kulin‘in ‘Füreya ‘ kitabından çok etkilendi.
Beni çok etkiledi.”

Sahil kasabası mı? Büyük kent mi? Netlikle sahil kasabası.

Aksiyon filmi mi? Romantik Komedi mi? İkisini de beğeniyor.

Serinkanlılık mı? Adrenalin mi? Vaziyete göre ikisi de.

Zaafı olan yemek? Mantı.

En beğendiği aksesuar? Yüzükler.

TELEVİZYON DİZİLERİ

2020- Mucize Hekim /Ferda

2016/2017- Bana Beğenmeyi Anlat /Leylâ Aydın

2014/2015- Kardeş Hisseyi /Feyyza Özdemir

2010/2013- Behzat Ç.
Ankara Yanıyor / Eda Akkaya

2011- Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm /Eda Akkaya

2009- Umut / Meryem

TELEVİZYON PROGRAMLARI

2016- Hüner Sizsiniz Türkiye/Jüri

.