Kültür ve Sanat

Saw Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay!

İlk olarak Sundance Film Festivali’nde gösterilen James Wan imzalı korku-gerilim filmi TestereSaw, 2004 yılında vizyona girdi. Film, bir sabah uyandıklarında köhne bir yerde, ayakları zincirle bağlı bir şekilde uyanan iki kişinin hikâyesini anlatıyor. Bu ikilinin kurtulmak için bir bulmacayı çözüp içinde bulundukları durumdan kurtulmaları gerekiyor. Ancak ikisi de kendilerini bekleyen kaderi bilememektedir. Filmin yönetmen koltuğunda The Conjuring, Insidious gibi korku filmleri ile tanınan başarılı yönetmen James Wan oturuyor. Wan’ın başrolde yer alan Leigh Whannell ile birlikte yazıp çektiği film, modern korku klasikleri arasında yer alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Whannell’in yanı sıra Cary Elwes, Dany Glover, Ken Leung, Dina Meyer gibi isimler yer alıyor.

2004’teki ilk filmin ardından 2005-2010 yılları arasında her yıl sırayla bir devam filmi çekilen Saw serisinde toplam 9 film bulunuyor. Serinin ilk filmi oldukça beğenilse de devam filmleri beklenen başarıyı elde edemedi.

Düşük bir bütçe ve tek mekân kullanımı ile nefes kesen bir gerilim yaratan Saw filmi hakkında mutlaka bilinmesi gerekenleri derledik.

Saw Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay!

 Filmin Çekimleri

Filmin ön hazırlık süreci yalnızca beş gün sürdü. Banyodaki sahnelerin tamamı ise altı günlük bir sürede tamamlandı. Oyuncular ile birlikte provalar yapılmadı, prova çekimleri filmin asıl görüntüleriydi. Post prodüksiyon sürecinde yönetmen James Wan, sahnelerin çoğunda ellerinde yeterince görüntünün olmadığını fark etti. Bu nedenle Wan ile birlikte kurgucu Kevin Greutert, ince işçiliğe girişerek sanki güvenlik kamerası ile o sahneler için çekilmiş gibi doldurma görüntüler yarattılar. Doğrudan VOD (öde izle) platformlarında yayınlanması planlanan filmin test gösterimlerinde aldığı olumlu dönüşler üzerine vizyona girmesine karar verildi. Bu nedenle Dr. Gordon karakterini steady-cam ile, Adam karakterini ise el kamerasıyla kayda aldı. Bu şekilde oyuncuların duygu durumlarını daha iyi aktarabileceğini düşündü.

Senaryonun Yazımı

Filmin senaryosu, James Wan ve Leigh Whannell tarafından, ikilinin Hollywood’a girebilmek için yazdıkları bir senaryo olarak 2001 yılında yazıldı. Hemen Twisted Pictures adında korku türüne özel bir departman oluşturup Whannel ile Wan’a küçük bir bütçe verdiler.

Tek Mekân Kullanımı

Yönetmen James Wan ile Leigh Whannel okullarını bitirdikten sonra bir film yapmak istediler. Ancak çekim mekânı için ancak bir odanın maliyeti karşılayabiliyorlardı. Sadece tek bir odada geçecek bir film yapmaya karar verdiler. Ürün ise bu filmdi. Saw, tüm zamanların en kazançlı korku filmi olarak anılıyor. 

Senaryodaki Değişiklik

Dr. Gordon’ın ışığı kapattığı ve Adam’a fısıldadığı sahne senaryoda daha farklı geçiyor. Karakterler uzun bir borunun uçlarını testereleri ile kesecek ve oradan konuşacaklardı. Yönetmen James Wan karakterlerin zincirlerini kesemezlerken bir boruyu kesebilmelerinin bir anlamsız olacağına karar verdi.

John Kramer

Leigh Whannell, anksiyete ve baş ağrısı şikâyetleri nedeniyle nöroloji servisinde vakit geçirirken John Kramer’a bir beyin tümörü ekleme fikrini ortaya attı. Bu deneyimi, yaşayacak sadece birkaç yılı olan bir karakter yaratmak için kullandı.

Jigsaw’ın Suçluluğu

Detektif Kerry, Jigsaw’ın teknik olarak katil olmadığını ve kurbanlarının kendilerini öldürmeleri için yollar bulduğunu belirtiyor. Bir bakıma haklı çünkü teknik olarak kimseyi öldürmedi. ABD’de insanların gerçekten birini öldürmeye niyet etmemiş olsalar bile cinayetle suçlanmalarına olanak sağlayan bir yasa bulunuyor. Normalde eğer birinin kayıtsız hareketleri kazara bir insanın ölümüne sebep olursa, o kişi taksirle öldürme suçuyla yargılanır. Ancak, bir kişinin eylemi kayıtsız kalmanın ötesine geçer ve başka birini o kişinin mutlak ölümüyle sonuçlanacak bir eyleme maruz bırakırsa  “insan hayatına ahlaksız bir kayıtsızlık gösterme” suçunu işlemiş olur. Kurbanlarını, muhtemel sonucu ölümleri olacak bir durumda bırakmasından dolayı Jigsaw eğer yakalanmış olsaydı bu yasadan dolayı ikinci dereceden cinayetle yargılanabilirdi.

Billy Kuklası

James Wan’ın aktardığına göre, Billy kuklasının yüzü kil, kağıt hamuru ve gözleri de boyalı siyah pinpon topundan oluşuyor. Kuklacılar onu hareket ettirmek için bir olta ipi ile çekiyorlardı. İkinci filmde ise Billy mekanik olarak uzaktan kontrol edilebilir şekilde yeniden tasarlandı. Üçüncü film için asıl kukla dekor ekibine verilmişti ancak zamanla hasar aldığı için kullanılamaz hâle geldi. Bunun yerine bedeni için basınçlı su jeti ile kesilmiş köpük, kuklayı bir arada tutmak için plakalar ve üç tekerli bisikletine bağlamak için mıknatıslar kullanılarak kukla yeniden yaratıldı. Michael Emerson’ın canlandırdığı Zep karakteri John’ın hastanedeki yatağının yanındayken “Çok ilginç bir insan.” dediğinde, önündeki masasının üstünde sonradan göreceğimiz ters ayı kapanının diyagramı bulunuyor.

Kurbanların Kaderi

Filmin başında Adam’a video kaset aracılığıyla kendini zincirlerinden kurtarıp banyodan kaçması gerektiği bildiriliyor. Filmin sonunda ise iki karakterin tam terslerini yaşadığı görülüyor.

Tuzaklar

“The Quadruple Shotgun Trap” (Dörtlü pompalı tüfek tuzağı) yerine yaratıcılar duvarlardan fırlayıp aniden Sing’i kapıp onu bir kutuya katlayacak iki şeyden oluşan bir tuzak istedi. Bu tuzağı ise demir sarmal olarak tanımlamışlardı. Tabanca boş kovanları ateşlemez, ancak yerdeki adamın kendisini aynı silahla vurmuş olması gerekiyordu. Aksesuarlarda yapılan basit bir hata gibi görünse de aslında bu sondaki twist için ince bir sezdirmeydi.

Araba Sahneleri

Araba sahneleri çekimleri gerçekten yapılmadı. Bir deponun garajında ışıklar kapalı hâlde biraz sis verilerek, çekim ön tarafta yapılırken araba yanlardan sallanarak yapıldı. Tüm çekimler tek bir depoda gerçekleşti.

Dario Argento’ya Gönderme

Saw; suç, korku, erotizm gibi öğeleri barından 20. yüzyıl İtalyan giallo sinema tarzı ile tanınan İtalyan yönetmen Dario Argento’nun filmlerine birçok gönderme yapıyor. Billy kuklası, Argento’nun 1975 yapımı Deep Red filmine bir gönderme. Filmin toplam bütçesi 1.2 milyon dolar. Hatta yönetmen James Wan’ın filmi 2.35:1 ekran oranıyla çekme isteği de bütçeye takılıyor ve 1.85:1 ile çekiyor. Ancak film gişede beklenmedik bir başarı elde etti. Filmin dünya çapında toplam hasılatı yaklaşık olarak 103.1 milyon doları buldu. Saw, bütçesi ile hasılatının oranı ile tarihin en kârlı filmlerinden biri oldu.

Kaynak: IMDb

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu