Sarah Paulson, Ratched Dizisi Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Takip Et:
Sarah Paulson, Ratched Dizisi Hakkında Açıklamalarda Bulundu
Sarah Paulson, Ratched Dizisi Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Netflix’in Ratched dizisinde Hemşire Mildred Ratched’a yaşam veren Sarah Paulson, 2. sezonun ardından hikâyenin One Flew Over Cuckoo’s Nest’in geçtiği 70’li senelere uzanabileceğini açıkladı.

***Yazı Ratched’ın ilk sezonu ile alakalı sevinç kaçırıcı ayrıntılar spoiler kapsayabilir.***

1975 yapımı One Flew Over Cuckoo’s Nest filminin evvelinde yaşananları anlatan Netflix yapımı Ratched dizisi, 18 Eylül’de ilk sezonuyla izleyici karşısına çıktı ve bazı yetersizlerine karşın alkışla karşılandı.
İlk sezon finaline gelindiğinde henüz orijinal filmin geçtiği zamanın oldukça gerisindeydik. Ancak dizide Hemşire Mildred Ratched’a yaşam veren Sarah Paulson‘ın yaptığı açıklamalar ilerleyen sezonlarda filmin geçtiği dönemi de dizide bakabileceğimizi gösteriyor.

Paulson, hemşire karakterinin yapısının ve eylemlerinin dönemden bağımsız düşünülemeyeceğini vurgularken Ratched’ın artık daha sert bir karakter olabileceğinden bahsetti.

Paulson, yaptığı açıklamada Mildred Ratched karakteri ile alakalı olarak “Benim bakış açımdan One Flew Over Cuckoo’s Nest’te yaptıkları, bir sağlık kurumunda mental bozuklukları olan hastalara nasıl davranılacağı mevzusunda doğru olduğuna inandığı şeyleri yapan ve dönemin ataerkil yapısının bir neticeyi olan kadının yapabileceği şeyler” ifadelerini kullandı.

Sarah Paulson “Muhtemelen İleride Mildred’ı Daha Sert ve Acımasız Biri Olarak İzleyeceksiniz.”

Paulson ayrıca Ratched karakterinin filmde yaptığı eylemlere de dikkat çekici bir açıdan yaklaştı.
Kimileri netlikle çağdışı. Ancak Hemşire Ratched erkek olsaydı, insanlar onun filmde yaptığı şeylere aynı tepkiyi verirler miydi gerçekten merak ediyorum. Zira bence hemşire dendiğinde, muayenehane kimliğinden evvel bir anne gibi yumuşak kalpli birinin akla gelmesi fikrine -ki böyle olması çok normal- karşı çıkmalıyız. Zira geleneksel olarak bir hemşirenin yanındaysanız bir rahatlık istersiniz. O surattan, ona öğretildiği gibi hastalara vahim şeyler yapıldığını bakabilecek miyiz emin değilim.”

Sarah Paulson, dizinin yaratıcılarından Ryan Murphy’nin kendisine dizinin maksadının One Flew Over the Cuckoo’s Nest filminin geçtiği yetmişlere gelmek olduğunu açıkladığını ifade etti.
Paulson ayrıca kendisini bilgisayar tarafından dijital olarak yaratılan bir Jack Nicholson karşısında oynarken bakmak istemediğini de gülerek açıkladı. “Demek istediğim, bunun kulağa iyi bir fikir gibi geldiğini düşünmüyorum. Bu surattan, şayet o döneme kazançsak, daha çok Hemşire Ratched’in evine döndüğünde yaşamının nasıl olacağı ile alakalı olabilir.”

1. sezonun sonunda Mildred, ölümcül bir hastalığı olan Gwendolyn ile beraber Meksiya’da gidiyor.
Lucia sağlık kurumundan kaçıyordu. Finalin sonlarında Edmund Mildred’ı arayarak kendisine yapacaklarının intikamı olarak yedi hemşire öldürdüğünü itiraf ediyordu. Bu anda Mildred da ona karşı intikam alacağını bildiriyordu. 

Paulson final ile alakalı yaptığı açıklamalarda “Sezon sonunda baktığınız şey, Mildred’ın tüm yaşamını yönet ederek geçirdiği kardeşinin ona hıyanet ettiğini fark ettiğinde intikam için geliyorum demesi. Yedi hemşirenin öldürülmesi ona daha çok acı ve keşmekeş yaşatıyor.
Zira onu yumuşak biri olarak yakalayan şey kardeşine dinlediği sevgi ve koruma hissiydi. Şimdi bu kayboldu. Şu an Mildred’ın nasıl olacağını öğrenmiyorum ancak kalbinden ve insanlığından duygusundan çok uzakta olacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: The Wrap

.