Magazin

Salda Gölü’nün ‘Beyaz Adalar’ı son ziyaretçilerini ağırlıyor

Türkiye’nin Maldivleri olarak öğrenilen Salda Gölü, beyaz kumu ve turkuaz mavisi suyuyla son senelerin en ehemmiyetli cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Amerikan Milli Havacılık ve Uzay Dairesi’nce NASA Mars’taki Jezero krateriyle eş özellikler gösterdiğinin açıklanması ile göle olan alaka daha da arttı. Gölü normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran’dan bu yana takribî 800 bin yerli ve yabancı turist ziyaretçi gezdi.

Etraf ve Kentçilik Bakanı Murat Müessese, geçen ay yaptığı açıklamada, “15 Ekim haysiyetiyle ‘Beyaz Ismeler’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır.
Bu kapsamda Burdur Etraf ve Kentçilik şehir Müdürlüğü ile Yeşilova Kaymakamlığı tarafından Beyaz Ismeler kısmına girişte bulunan jandarma hakimiyet noktasından Doğanbaba Plajı güzergahına 1,5 kmlik sahil bandında ahşap bariyerlerin yerleştirilmesine yönelik çalışmalara başlandı. Çalışmalar sürerken, Beyaz Ismeler bölgesi ise ziyarete kapatılmadan evvel yeniden yoğun alaka baktı. Beyaz Ismeler bölgesine konulan bariyerlerin arasına daha sonra halat çekileceği belirtildi.
Etraf ve Kentçilik Bakanlığı plaja girilmesini menetti. Bu bölgenin korunması için çok doğru bir sonuc. Dün plajın karşı tarafında cam kırıkları, teneke paketler, pislikler vardı. Hatta suyun içinde sırça kırıkları ile karşılaştık. Hem gelen turistler açısından bizim ismimize utanç kaynağı hem de insanlar için risk. Ben bizzat yasağı destekliyorum. Buranın da kendini yenileme süreci var. Burası netice haysiyetiyle kapalı bir göl. Bölgenin bir vakit bile olsa korunma altına alınması gerekli.
Bildiğiniz gibi sigara içmek yasak ama sigara içenlerle hali hazırda daha karşılaşabiliyoruz. Buralar korunmazsa geleceğe bırakacağımız servetten de oluruz. Biz buraları bakıyorsak. Bizim çocuklarımız, torunlarımız da bu hoşluğu yaşamalı” diye konuştu.

‘HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL’

İzmir’den gelen Serkan Selmanoğlu, “Müddeti zamanında bir ekip temkinler alınsaydı kapatılmak zorunda kalınmazdı.
Kapatıldığı zaman tabiat kendi kendini yeniliyorsa tamam. Ama kapandıktan sonra da aynı kalacaksa kapatılması bir şey ifade etmiyor. Pek mantıklı tespit etmiyorum ama tabiat bilimciler daha iyi öğrenirler” diye konuştu.

İstanbul’dan gelen Zelal Yaman, alınan kararın Salda Gölü’nün geleceği için ehemmiyetli olduğunu açıkladı. Yaman, “Gölün korunması için alınan karar yerinde” dedi.

‘BENCE KAPANMAMALI AMA KORUNMALI DA’

Bursa’dan gelen Süleyman Şimşek, “İnsanlara kapanmalı mı? bence kapanmamalı ama korunmalı da bunu için temkinler alınmalı.
İstanbul’dan gelen Vedat Arslan ise Etraf ve Kentçilik Bakanlığı’nın aldığı kararın çok doğru olduğunu açıkladı.

‘YASAK KARARI GÖLÜMÜZ AÇISINDAN İYİ OLACAK’

Salda Gölü girişinde muhtelif mahsuller satan Meryem Tekin ve Zehra Çeliköz ise “Şu an internette yasak haberleri çıktıktan sonra işlerimiz yavaşladı ama yasak kararı gölümüz açısından iyi olacak. Daha Öncekisi daha hoştu. O kumsalda biz yürüyemezdik kumdan.
Sahilin daha önceki beyazlığı yok krem rengi gibi oldu. Bizim satışlarımız negatif etkilenecek ama gölümüz açısından iyi oldu” diye konuştu.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu