Sağlık

Sağlıklı olan koşu mu, yürüyüş mü?

Sıhhatli bir hayat için egzersiz, vazgeçilmezler listesinde ilk sırada yer alıyor. Ancak yapılacak egzersizin süresi ve ağırlığı da ehemmiyet taşıyor. “Fizyolojik olan en sıhhatli olandır” diyen Medipol Mega Üniversite Sağlık Kurumu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, sıhhatli olanın yürüyüş olduğunu ifade etti. Bedenin strese çok fazla aşina olmadığını anlatan Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Stres arada bir zorunlu, kesintisiz olan bir şey değil.
Bunları dengeli bir biçimde dağıtmak gerekiyor. Zira normal fizyolojik yaşantımızda çok fazla koşma lüzumumuz yoktur, yürüme lüzumumuz vardır. Bu sebeple genelde yürürüz. Ne zaman koşarız? Sabah otobüsü kaçırdığınızda, stres anında bir şeyden kaçarken koşarsınız. Koşmak çok nadide yapılacak egzersizlerden birisidir. Kumpaslı en uygunan egzersiz yürümektir” diye konuştu.  

“GÜNLÜK 10 BİN ADIM TAVSİYESİ”

Günlük egzersizin yüzde 90’ının yürüyüş, 10’unun ise koşmak olduğunu anlatan Prof.
Akkoyunlu, “Sıhhatli ve fizyolojik olan budur. Fazla egzersizi önermiyoruz. Bu hayat zamanının kısalmasına ve bedenin erken dönemde ihtiyarlamasına neden olur. Kumpaslı ve dengeli egzersizle birlikte faal bir yaşam, sosyal hayat, hareketsiz hayattan uzak durmak gerekiyor. Bunun kriteri de adım rakamına bakmaktır. Günlük 10 bin adımın üzerindeyse biz buna faal bir hayat diyoruz. Altında ise 6 bin adıma kadar düşürebiliriz. Günde 6 bin adımın altında sosyal yaşantı artık hareketsiz bir hayata dönmüş demektir” dedi.

KAPALI ALANDA YAPILACAK EGZERSİZE DİKKAT

Pak bir havanın ehemmiyetine değinen Prof.
Akkoyunlu, “Oksijen seviyeyi yüksek, lekelenmemiş bir hava mevzubahisiyse ciğerlerinize alacağınız havanın size katkısı daha fazla olacaktır. Adalelerinize giden oksijenin katkısı mükemmel olacaktır. Ama bununla birlikte daha kapalı bir ortamda yapılacak egzersiz netlikle makûstur. Özellikle kış aylarında hava lekeliliğinin yoğun olduğu dönemde dış etrafta egzersiz yapmamak gerekir. Alacağınız partiküllerin akciğerlerinize vereceği hasarı varsayım dahi edemezsiniz.
Dr. Akkoyunlu, “Egzersizi dengeli bir biçimde yaparsak çoğu zaman nabız sayımız düşer. Nabzımız 45-50’nin üzerindeyse daha doğrusu buna ne kadar yakınsa o kadar iyi demektir. Nabzın düşük olması hayat vaktinin uzun olması anlamına kazanç. İnsanlar için 50 sayıyı ehemmiyetli. 50’ye yakın olan rastgele bir değer bizim için oldukça iyi bir nabzı ifade eder. 80-85’in üzerindeyse dikkat etmek gerekiyor, hareketsiz bir yaşam var demektir. Nabzımızı düşürecek kadar egzersiz yapmak gerekir” dedi.

EGZERSİZ SIRASINDA MASKEYE DİKKAT

Maskenin soluk almayı bazen güçleştirebildiğine noktaya değinen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.
Muhammed Emin Akkoyunlu, “Solunum yükünü artıran şeylerden biridir. Bu sizin normal egzersiz sırasından daha fazla enerji harcamanız gerektiğini ifade ediyor. Bu sebeple maske zorlayıcı bir vaziyet. Maskeyle egzersiz yaparken tempoyu azıcık daha düşürmek iyi olacaktır. Müddeti kısaltmak faydalı tedbir. Muhtemelse açık alanlarda bulaştırma ihtimaliniz yoksa çıkarabilirsiniz. Ancak kalabalık alanda maske kullanarak spor yapmaya dikkat edin” dedi.

“GÜNDE 6 GÜN EGZERSİZ YAPIP 1 GÜN ARA VERİN”

Adale gücünün dengeli bir biçimde çoğaldırmanın ehemmiyetine de değinen Prof.
Muhammed Emin Akkoyunlu, “Özellikle solunum adalelerinin dengeli biçimde kuvvetlenmesi ehemmiyetlidir. Fakat bu body egzersizlerine dönerse, iri kol ve göğüs adaleleri olursa biz bu vaziyeti sıhhatli olarak bakmıyoruz. Fazla egzersizle şişirilmiş adalelerde yalnızca adalelerimiz değil aynı zamanda kalp üzerinde de bazı kasılma ve genişlemeler oluyor. Temel ilke fizyolojik olarak normale yakın ve normali devam ettirecek seviyede bir egzersiz yapmaktır. Normalin üzerine çıktığınız anda bir yanılgı yaparsınız.
Ya bir yerinizi kırarsınız ya da kalbinizi bozarsınız. O sebeple rutinde günlük hayata yaydığımız egzersizler bizim için oldukça ehemmiyetlidir. Bunun zamanı da haftada 4 gün değil, en az 4 gündür. En ideali ise haftada 6 gün yapıp 1 gün ara vermektir. Ama yapabiliyorsanız günlük en az 10 bin adım atıp bunu yaşamınızın bir parçası haline getirmenizdir” önerisinde bulundu.

Sabah erkenden yapılacak ağır egzersizler mevzusunda da ihtarlarda bulunan Akkoyunlu, “Bunlar özellikle hormonal salgılanmada bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.
Önerdiğimiz egzersiz gün içine dağılmış olan egzersizdir. İkindi zamanı ya da kahvaltıdan belirli bir müddet sonra yapılacak egzersiz yeterli olacaktır” dedi.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu