Sağlık

Sağlık Bakanı Koca: Son bir haftada ülke genelinde artış eğilimi var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saat 10.45’te özel uçakla Erzurum Havalimanı’na indi. Bakan Koca, Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından karşılandı. Bakan Koca, Erzurum Valiliği ziyaretinde çiçekle karşılandı. Valilik iftihar defterini imza atan Bakan Koca, Vali Okay Memiş’ten brifing aldı. Bakan Koca, valilik ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, Erzurum’da analizlerde bulunmak ve bölge şehirlerini değerlendirmek üzere geldiklerini açıkladı.
Bununla beraber sıhhat yatırımlarımızı ele aldık. Hasta rakamları, sıhhat hizmetlerimizin vaziyetini, mevcut gereksinimleri, çözümü arz edilen hususlar hakkında bilgi edinme istişare etme fırsatı bulduk. Erzurum bölgenin en ehemmiyetli merkezlerinden biri. Tarımı, ticareti ve enerjik popülasyonuyla kış turizmiyle bölgenin cazibe merkezi, gelişmesi ve gelişimi hiç durmayan bir şehrimiz. Sıhhat alanındaki gereksinimleri gelecek vadede çoğalmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınıyla beraber değişen lüzumlara, yeni hizmete giren sağlık kurumumuzun sağladığı kapasitesinin, elastik yapılanmasının ne kadar fayda sağladığını gözlemlemiş olduk.
Gün içinde analizleri bitirdikten sonra akşam açıklama olacak. Evvel kent sağlık kurumumuzu ziyaret ederek daha sonra da buluşmalarımızı yapmış olacağız” dedi.

‘150 ÜLKEYE DESTEK ELİ UZATTIK’

Koronavirüs salgınına karşı 7 aydır gecesiz, gündüzsüz bir çaba verdiklerini ifade eden Bakan Koca, “Eforlu sıhhat altyapımız, kaliteli, fedakar sıhhat çalışanlarımız, eforlu kamu kaynakları sayesinde dünyada bir çok ülkenin aksine bu trajediye mukavemetimize gözettik.
Oysa bizler ilk günden beri yerli üreticimizle maskeden gözetici materyale, ilaçtan solunum aygıtına kadar her türlü tedarikimizi kendimiz sağlayabildik. Gereksinimlerimizi karşıladığımız gibi 150’den fazla ülkeye de destek elimizi uzattık. Sağlık sistemimiz zaferli bir imtihan verdi. Kent sağlık kurumuları başta olmak üzere yenilenmiş ve çoğaldırılmış kapasitelerle salgını karşıladık. Pek Çok ülkede yaşanan üzücü görüntülere bizler sağlık kurumularımızda tanık olmadık.
Bir haftadan beri İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir çoğalış meyli olduğunu bakıyoruz. Yanı özellikle son 4-5 haftalık zaman diliminde apaçık bir eksilişi yaşadık ama bir haftadan bu yana da çoğalan ve pek çok şehrimizde de gözlemlediğimiz İstanbul, Bursa olmak üzere çoğalış meyli içinde olduğumuzu açıklayabilirim. Yurttaşlardan istirhamım düşüşe istinaden önlemi elden bırakmayalım, tembelliğe kapılmayalım, kalabalıktan, yakın temastan uzak duralım.
Bu temkin bizi yalnız koronavirüsten değil, grip ve öbür üst solunum yolu hastalıklardan da gözetiyor. Bu temkinlere uyan şehirlerimizde sayıların düzeldiğini, tekrar yükselmediğini bakıyoruz. Sıhhat çalışanlarımız yılmadan çaba ediyor. Tükendi denilen doktorlarımız hemşirelerimiz tüm öbür dallardaki sıhhat personelim yardım hizmet personelimiz canla başla misyonunu yapıyor, lütfen onların bu fedakarlığı sizin için kaidelere uyma noktasında motivasyon nedeni olsun.
Bakan Koca, “Ağustos sonu ve eylül ortasına kadar pik yaşayan Erzurum’da yaptığımız süratli ve tesirli müdahalelerle bu çoğalışı hakimiyet altına almaya başladık. Erzurum’da 1 ay evveline göre olay sayımızda takribî yüzde 60 oranında düşüş mevzubahisi. Sağlık Kurumu yükümüz yatak doluluk oranlarımız Türkiye ortalamasının altında izliyor. Etkin ve yaygın rehabilitasyona zatürre oranımızda son bir ayda yarı yarıya düştü. Bu düşüşün devam etmesi hasta ve ağır hasta rakamlarımıza da yansıması için Erzurumlu hemşerilerimizin gayreti bırakmaması gerekiyor.
Salgın idaresinde filyasyonun ehemmiyetini her geçen gün daha iyi kavrıyoruz. Dünyada bu sistemi uygulayabilen ender ülkelerden biri Türkiye. Filyasyon sayesinde bulduğumuz her pozitif olayın hastalansın, olmasın başkasına bulaştırma potansiyelini ortadan kaldırıyoruz. Bununla da kanaat etmeyerek semptomsuz başka bir deyişle belirtisi olmayan taşıyıcıların temaslılarını bile izole ederek çemberi genişletiyoruz. Semptomu olsun olmasın tam pozitif olayları ve onların temaslılarını tehlikeli bakarak HES sistemine kaydolarak sıkı takibini yapıyoruz.
Erzurum’da da yoğun biçimde sahaya sürdük. Bugünlerde bunun tesirini de bakıyoruz. Erzurum’da şu an 248 her biri 3 şahıstan oluşan filyasyon takımımız sahada süratle çalışıyor. Türkiye genelinde temaslıların taramasını ortalama 7.6 saat içerisinde yapıyoruz. Erzurum’da bu vakit takribî 7 saat. Hem şehrimizde hem de Türkiye genelinde bu zamanı daha da aşağı sürüklemeyi amaçlıyoruz.”

‘BÜYÜKLERİMİZİ GÖZETEMIYORUZ’

Konuşmasında Erzurumluları da uyaran Bakan Koca, “Erzurumlu hemşerilerimize bir ehemmiyetli uyarım daha olacak.
Erzurum’da 60 yaş üstü hastalarımızın oranı bu yaş grubunun popülasyona oranının bütün 2 katı. Bu hastalığın öncelikle büyüklerimize zarar verdiğini öğreniyoruz. Onları gözetmek için daha sıkı önlemlerle ve itinayla hareket etmemiz gerektiği ortada” dedi.

8 İLİN DEĞERLENDİRME BULUŞMASI

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum’da 8 şehrin vaziyet değerlendirmesiyle alakalı buluşma yapacaklarını açıkladı. Koca, konuşmasını şöyle bitirdi:

“Az sonra şehir sıhhat müdürümüzün, saha koordinatörümüzün ve başhekimlerimizin katılımıyla Erzurum şehir değerlendirme buluşmamızı hakikatleştireceğiz.
Daha sonra ise bölge buluşması olarak Ağrı, Ardahan, Bingöl, Erzincan, Iğdır, Kars ve Tunceli şehir sıhhat müdürlerimizin başhekimlerimizin saha koordinatörlerimizin katılımıyla bölge değerlendirmesi yapacağız. Böylece bu 8 şehrimizdeki genel gidişatı lüzumları sıhhat alt yapısını ayrıntılı değerlendirmiş olacağız. Hastane ziyaretimiz ve 8 şehrimizin sıhhat vaziyetine ait buluşmamız bittikten sonra da tekrar sizlerin karşısına geçip alınan kararları açıklamış olacağım ve suallerine yanıt vermiş olacağım.”

BAKAN KOCA, HASTA ÇOCUKLARI ZİYARET ETTİ

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum Kent Sağlık Kurumu Çocuk Servisi’ni ziyaret etti.
İlk olarak diyabet hastası olan bir çocuğun yanına giden Bakan Koca, nelere dikkat etmesi gerektiği mevzusunda uyardı. Çocuğa insülin tedavisi bakıp bakmadığını soran Bakan Koca, “Dikkat edersen diyabet hakimiyet edilebilir. Rehabilitasyonu belirli, özellikle beslenmene nasıl dikkat etmen gerektiği, neyin şekeri yükseltebileceğini iyi öğreniyorsun. Dolayısıyla ne kadar dengeli, insülin gereksinimini eksiltirsen yan tesirleri o kadar az olur. Şeker seneler içerisinde tesirini gösterir.
O sebeple şuurla gayret etmek gerekli” dedi.

Hasta ve yakınlarından arzları olup olmadığını soran Bakan Koca, idrar yolu enfeksiyonuyla sağlık kurumuna uyuyuşu yapılan bebeğin annesine de anne sütünü umursamama etmemesini önerdi.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu