Medya

RTÜK Özge Ulusoy ve Ebru Akel’in programlarını uyardı

MAGAZİNN.COM YAZDI, RTÜK KANALLARI RESMEN UYARDI! GLOBAL MEDYA’NIN “PARA KARŞILIĞI” ÇIKARIP “ARAŞTIRMACI GİRİŞİMCİ” GİBİ SÖZDE SIFATLARLA “GİZLİ KOZMETİK REKLAMI” YAPTIRDIĞI KONUKLAR BİR DAHA EKRANA ÇIKARILIRSA RTÜK “MÜEYYİDE” UYGULAYACAK! “GÜZELLİK VAADİYLE” PARA KARŞILIĞI EKRANA ÇIKARILAN ‘ÇAKMA UZMANLARIN’ MAĞDUR ETTİĞİ VATANDAŞLAR, SHOW TV VE GLOBAL MEDYA’YI ŞİKAYET YAĞMURUNA TUTTU!

Magazinn.com, Show TV’deki Özge Ulusoy ve Ebru Akel’in sunduğu programlarda “Araştırmacı, girişimci, uzman” başlığı altında para vererek ekrana çıkıp, verdiği sözde tavsiyelerle halkın sağlığıyla oynayan bazı konukların amacının sahibi olduğu kozmetik şirketlerinin reklamını yapmak olduğu iddiasını yazmıştı. Haberin ardından RTÜK olaya el koydu!

RTÜK, televizyonlarda uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan konukların, maksadını aşan söylemler kullandıklarının tespit edildiği belirtilerek, bu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanmasının söz konusu olabileceği açıklandı.

#RTÜK’ün Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir.” denildi.

Bu tarz sorunlarla ilgili olarak izleyiciler tarafından çok sayıda şikayet başvurusu yapıldığı belirtilerek, “Konukların kendi popülerliklerini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir. Bu kişilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak maksadını aşan söylemler kullandıkları da tespit edilmiştir. Amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür yayınlarla kamusal sorumluluktan uzaklaşıldığı, söz konusu konukların yaptıkları yorumların toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği, bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir” ifadesine yer verildi.

Açıklamada; “Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da söz konusu olabilmektedir.” denildi.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu