Rahminden 1,5 kiloluk kist çıktı

Takip Et:
Rahminden 1,5 kiloluk kist çıktı
Rahminden 1,5 kiloluk kist çıktı

Antalya’nın Döşemealtı ilçesindeki özel bir sağlık kurumuna, şiddetli kasık sızısı şikayeti ile gelen kadının muayenesinde, rahminde 18 santimlik kist olduğu ortaya çıktı. Hasta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Şerife Şeniz Süpürtülü tarafından acil operasyona alındı. Operasyon sonunda kadının rahminde bulunan, 18 santim çapında 1,5 kiloluk kist alındı. Kistin yanı sıra, kadının sağ böbreğindeki taş da alındı.

Sağ tarafında fazla sızıyla sağlık kurumuna gelen hastada tahliller neticesinde kist olduğunu tespit ettiklerini açıklayan Opr.
Şerife Şeniz Süpürtülü, “Kist büyük olduğu için etrafa baskı yapıyordu. Yumurtalık kistleri hastaların yumurtalıklarından kaynaklı içi akışkan dolu keselerdir. En sık görüneni çatlamamış yumurta biçiminde olanlarıdır. Yumurtalık kistlerini menopoz çağındaki veya çocukluk çağındaki hastalarda kesinlikle çıkartmamız gerekiyor. Özellikle büyük kistler, etraf dokularına, sinir baskıları yapabiliyor” dedi.

Opr. Dr. Süpürtülü, 1,5 kga erişen kistin böbrekteki taşların geçişini de baskıladığını belirterek, “Bu sebeple taşlar da düşmüyormuş, böbrek taşlarını da pakledik” diye konuştu.

Ismi açıklanmayan bayan, rehabilitasyon sonrası taburcu olacak.

.