MagazinSinan Güzel

Popçular isyan bayrağını çekti: “Öldüremezler!”

MAGAZİNN.COM’UN TEMMUZ’DA BAŞLATTIĞI “TÜRK POPU BİTİYOR MU?” TARTIŞMASI YENİDEN ALEV ALDI!


24 Temmuz 2019 tarihli “Türk popu bitiyor mu? Rap müziğin yükselişi bir devri sona mı erdiriyor?” başlıklı yazımın ardından yaz boyu bu polemiği konuştuk. Pop dünyasının en ünlü isimleri görüşlerini belirtti, hatta bazıları konserlerinde seyircilerine “Pop ölmedi” diye tezahürat bile yaptırdı. Nitekim, birkaç hafta önceki yazımda popun ölmediğini ancak popçuların 2019’da hit şarkı üretemediği için düşüşte olduğunu belirtmiştim. Kısa süre sonra sitemizin sıkı takipçilerinden Hande Yener, “Popçular üretmiyor, mekanları cennet olsun. Rap, popu yendi.” diyerek tartışmayı aylar sonra yeniden başlattı. Aleyna Tilki de tartışmaya dahil olunca sıra diğer popçulara geldi.

HANDE’NİN OLTASINA TAKILANLAR!

Hürriyet gazetesi popun önde gelen isimlerine bu soruyu yeniden sormuş. Ajda Pekkan “Rap yükseldi diye pop bitmez” derken, Edis Görgülü “Klasik pop bitti, arayıştayız”, Gülşen ise “Poptaki özensiz üretim insanları sıktı” demiş. Erol Evgin ve İrem Derici de tartışmaya dahil olmuş. Genel fikir, “Evet düşüşte ama popu öldüremezler” şeklinde!

Hande Yener’i tanır ve çok severim. Yeni çalışması çıkınca bu tartışmayı alevlendirmesini ‘Stratejik bir taktik” olarak görüyorum. Meslektaşım Esin Övet ise Yener’e, “Yıllardır poptan ekmek yemiyor musun? Bunlara gerek yok.” demiş. Haksız değil ama Hande işini bilir! Bakın, Temmuz’da başlayan tartışmayı yeniden başlattı ve oltaya kimler düştü!

POP MÜZİK YILIN SON ÇEYREĞİNDE ÖNDE!

Son durum ne diye sorarsanız hemen yazayım; 2019’un ilk üç çeyreğine rap müzik damga vurdu ama son çeyrekte pop müzik atakta. Daha doğrusu sadece 2 isim bunu başarabildi. Kasım-Aralık döneminde en çok izlenen klipler şu şekilde!

1.Mustafa Sandal “Mod” – 14.3 Milyon.

2.Sagopa Kajmer “Toz Taneleri” 9.7 Milyon.

3.Hande Ünsal “Daha İyi” – 6.6 Milyon.

Yani, yılın son çeyreğinde popçular 2-1 önde! ‘Ha gayret’ diyeceğim ama “rap yılı” olan 2019’u es geçen diğer popçular, projelerini 2020’ye ertelemiş durumda! Bakalım, yeni yılda neler olacak?ü

Sinan Güzel
Genel Yayın Yönetmeni
sinanguzel@magazinn.com
Instagram: @sinannguzel

İlgili Haberler

Başa dön tuşu