Müzik

Pop müzik bitti mi? Ünlü sanatçılar da polemiğe dahil oldu!

2020 yılında kariyeriinin 20. yılını kutlayacak olan Hande Yener, 20. sanat yılına özel bir albüm hazırlığı içerisinde. Uzun yıllardır pop müziğin temsilcileri sıralamasında başı çeken Yener, yeni albümü öncesi yaptığı “Güzel bir temizlik oldu. Allah razı olsun rapçilerden. Rap müzik pop müziği yendi”  açıklamasıyla “Pop müzik bitiyor!” polemiğini yeniden alevlendirmişti. Hande Yener’in bu sözlerine genç popçu Aleyna Tilki, “Bence rap, popu falan öldürmedi. Pop müzik yapan insanlar şarkı çıkarmadı. Çıkaranlar da hit şarkı çıkaramadı. Onun dışında pop şarkılarda çok çalışılmamış ve biraz özensiz davranmaya başlandı.” yanıtını verdi. “Pop müzik bitti” polemiğine birbirinden ünlü sanatçılar yaptıkları yorumlarla dahil oldu.

“RAP GELDİ DİYE BİZ EVDE Mİ OTURUYORUZ?”

Ajda Pekkan:

“Ne alaka şimdi bu pop bitti olayları? Rap geldi diye diğer tarzda şarkı söyleyenler evlerinde mi oturuyor? Bunlar bir dalgalanmadır. Ben de rap dinliyorum ama söylemek için değil, farklılıklarını görmek için. Müzik bir evrim, bu bir trend. Yeni nesil rap tarzı yurtdışından geliyor ve dünyayı sarmış bu. Doğal olarak buna ayak uyduruyorlar. Bu bir modadır. Zevki görecelidir. Beyonce, Madonna rap mi yapıyor, ama starlar. Müzik ölmez, pop ölmez, öldüremezler. Ben tarzımın dışında çıkmam, ne yapıyorsam odur. Müzikte kalıcı olmak önemlidir. Ve çok çalışmak, sabır. Çalışsınlar, kalıcı olsunlar. Ben caz, klasik ve arabesk dinlerim. Hatta caz, arabesk ve rock söylerim ama rap söyleyemem. O tarz yetişmedim.”

“POP KENDİNİ YENİLEYECEK!”

Edis:

“Geçen yıl klasik pop öldü. Ne doğacağını göreceğiz. Nasıl ki 1990’lı yılların pop rüzgârı bitti, yeni bir şey doğdu, şimdi de bu bitiyor. Herkes gibi ben de arayış içindeyim. Rap popun yerine gelemez, gelmemesi lazım. Sadece şu anda arabesk ve rap yükselişi var. Yeni popta ne duymak isteniliyor onun üzerinde çalışıyorum. Klasik pop gelmeyecek ama pop kendini yenileyecek.”

“POP MÜZİĞİ GÖZDEN DÜŞÜRDÜ!”

Gülşen:

“R&B ve hip hop, trap’le birlikte tüm dünyayı etkisi altına aldı. Türkiye’de de her zaman popüler olan arabeskle birleşerek hayatımıza girdi. Tüm listeleri altüst ederek pop müziği gözden düşürdü. Pop müzikteki özensiz ve aşırı hızlı üretimin insanları sıkmasının da etkili olduğunu düşünüyorum. Rap’teki anlatım biçimi, hikayelerin samimiyeti, insanlara sıcak, yakın ve taze geldi. Bu durum pop müzik yapanların türetim yaparken tekrar tekrar düşünmesine neden oldu. Pop müziğin başına gelen tehlike aynı şekilde bu tür için de geçerli. Çok iyi şarkılar olduğu kadar bu akımdan faydalanmaya çalışan çok kötü, kalitesiz şarkılar da var. Bu da insanlara bir süre sonra bıkkınlık verebilir. Sonra yeniden başka bir müzik türü popüler olabilir. Bu pop olabilir, rock olabilir. Sonuçta bu bir döngü.”

“POP MÜZİK ASLA ÖLMEZ!”

Aşkın Nur Yengi:

“Pop müzik asla ölmez. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Rap de bir sentezdir. Zaman zaman öne çıkabilir sonra gerileyebilir. Tıpkı arabesk gibi. Bazen arabesk önde gitti, bazen de pop müzik. Şu anda da 90’lar özlemle hatırladığımız günler.”

“RAP ÇALIŞMASI YAPABİLİRİM!”

Erol Evgin:

“O yorumları hiç dinlemiyorum ama pop da diğer tür müzikler de hiç bitmez. Gençler şimdi kendilerini rap müzikle ifade ediyorlar, ona da saygı duyuyoruz. Ben rap dinlemiyorum ama araçta kulak kabartıyorum. Onlar da öyle mutlu oluyor. Rap müzik; toplumsal bir durum, rap dinleyen insanlar kendilerini baskıda hissediyor olabilirler, gençlerin çok sorunları var. Rap yaparak ya da dinleyerek kendilerini ifade ediyorlar, belki ileride bir rap çalışması ben de yapabilirim.”

“POP MÜZİĞİN YÜKSELİŞE GEÇECEĞİNE İNANIYORUM!”

Ferhat Göçer:

“Rap, dünyada trend oldu. Türkiye’de doğal olarak bundan etkilendi ve rap ülkemizde büyük ilgi gördü. Zamanın ruhunu çok iyi yakaladılar. Türkiye’de rap’in bu kadar yükselmesinin bir diğer sebebi de pop müzik eser sahiplerinin, yayıncılarının ve yapımcılarının bir kısırdöngüye girmiş olması. Dünyada popla, rap ve trap müziklerini birleştirerek çok iyi sentezler çıkardılar. Şu anda dünyada pop müzik tekrar yükselişte. Ancak Türkiye’de bu sentezleşme ve birleşme gerçekleşmedi. Bu aynı bir süre sonra rap müziğine de zarar verecek. Bu akımın, daha doğrusu bu yükselişin geçici olmasına sebep olacak. Pop müziğin kısa sürede zamanın ruhunu yakalayarak yine yükselişe geçeceğine inanıyorum.”

İlgili Haberler

Başa dön tuşu