Kültür ve Sanat

Pixar’ın animasyon filmi “Soul” hakkında son gelişmeler

Pixar filmi Soul, pek çok ülkede vizyona girmeyecek. Bunun yerine 25 Aralık’ta doğrudan Disney+’ta yayımlanacak. Türkiye gibi Disney+’ın olmadığı ülkelerde ise film, sinemalarda izleyici ile buluşacak.

soul

Pandemi sürecinden dolayı herkesin evde kaldığı bu dönemde, vizyona giren ilk büyük bütçeli yapım olan Tenet‘in gişede temennilerin bayağı altında kalması mevcut koşullar altında Tenet gibi büyük bütçeli filmlerin gişede zafer yakalamasının ve bütçesini karşılamasının pek de olası olmadığını gösterdi.

Pandemi sebebiyle vizyon programı iptal edilip bunun yerine doğrudan bir dijital platformda yayımlanan filmlere bir yenisi daha ilave edildi.
Mulan’ın aksine Soul’da, filmi izlemek isteyen Disney+ azalarının ekstra bir fiyat ödemesi gerekmeyecek.

soul

Pixar’ın bu sene vizyona giren bir değişik filmi olan “Onward”ın vizyon programı da pandemi sebebiyle sekteye uğramış ve film, vizyondaki yolculuğunu kısa kesip VOD Video Of Demand: Dijital yayıncılıkta kullanılabilen yeni bir sistem.
Kanalın programına bağımlı olmak zorunda kalmıyorsunuz. platformlarında yayınlanmıştı.

Disney+’ın olmadığı Türkiye için “Soul” vizyon tarihi

Her ne kadar Soul’un Amerika gibi Disney+’ın olduğu ülkelerdeki vizyon programı iptal edilmiş olsa da film, Türkiye gibi Disney+’ın olmadığı ülkelerde daha evvel tasarlandığı gibi sinemalarda izleyici ile buluşacak. Şu an için filmin Türkiye’deki vizyon tarihinde bir farklılık yapılmış değil.
Biz buna daha çok olasılık veriyoruz. Tüm yapımlarından methiyeyle söz edilen Pixar’ın, görselliği böylesine harika duran büyük bütçeli bir yapımını mevcut koşullarda bu kadar erken çıkarması afallatıcı olur. Vizyon tarihi Disney+’ta yayımlanmasından dahi daha uzun sürebilir.

soul

“Soul” mevzusu

Ortaokul müzik öğretmeni Joe Gardner, bir jazz grubu ile beraber çalışan jazz piyanisti olmanın hayalini kuruyordur.
New York sokaklarında dolaşan adam, aniden kendini kanalizasyona düşerken tespit eder. Ancak burası gerçeğinde değişik bir dünyaya açılıyordur. Şimdi ise Dünya’ya nasıl geri döneceğini tespit etmesi gerekmektedir.

Hayatının dengesini tespit etmeyi ve ruhunu keşfetmeyi kasteden bir adamın öyküsünü anlatan Soul’un seslendirme kadrosunda; Oscar mükâfatlı Jamie Foxx, Tina Fey, John Ratzenberger, Daveed Diggs, Phylicia Rashad, Ahmir-Khalib Thompson gibi adlar yer alıyor.

Filmin senaryosunu, yönetmen Pete Docter ve Kemp Powers’ın yanı sıra Mucizevi Aile 2, Coco, EvenHand gibi yapımlarla tanınan Mike Jones kaleme aldı.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu