Pınar Fidan, Aleviler hakkındaki sözleri için yargı önüne çıkacak!

Stand up gösterisinde aleviler hakkında espri adı altında çirkin sözler söyleyen Pınar Fidan, hakkında 'Halkın Kin ve Düşmanlığa Tahrik’ suçundan soruşturma başlatıldı...

Takip Et:

Dün akşam Magazinn.com‘da yayınlanan Pınar Fidan‘ın videosu sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Kadıköy’de yaptığı stand-up gösterisinde Alevilerle ilgili  “Cemevlerine saldırılar oluyor ama alevileri kaybetmiyoruz çünkü boş, cemevinde alevi yok. Saldırganlar, alevilerden daha çok cemevine gidiyor. Çok istiyorsan meyhaneye git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin.” sözlerini sarf eden Fidan, tepkilerin odağı haline gelmişti.

Aleviler hakkındaki söylediği çirkin sözler nedeniyle Pınar Fidan hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar da konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“19.03.2020 günü sosyal medyada bir bayan şahsın stand-up gösterisi sırasında Alevi vatandaşlara yönelik sözler söylediğine dair yayınlar yapıldığının belirlenmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘Halkın Kin ve Düşmanlığa Tahrik’ suçundan (TCK.m.216) soruşturma başlatılmış olup, soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılması amacıyla gereken tüm işlemlerin süratle ve titizlikle yapıldığı, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Pınar Fidan, Tuz Biber isimli stand-up gösterisinde Madımak Katliamı’na da göndermede bulunarak “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var” ifadelerini kullanmıştı. Tepkiler üzerine Instagram hesabından bir açıklama yapan Fidan, ironi yaptığını savunmuş, kendisinin de Alevi olduğunu yazmıştı. Tepkilerin artması üzerine ise Fidan, hesabını kapatmıştı.