Kültür ve Sanat

Paribu ile Günün Filmi: Yaramaz Çocuk

Paribu ile Günün Filmi’nde 39. İstanbul Film Festivali’nden günlük önerilerimizi paylaşıyoruz. Bugünün filmi, Yeni Alman Sineması’nın önemli isimlerinden Rainer Werner Fassbinder’in hayatını ve sinema kariyerini konu alan Yaramaz Çocuk.

Cannes 2020 seçkisindeki filmler arasında yer alan Yaramaz Çocuk – Enfant Terrible, Yeni Alman Sineması’nın sembol isimlerinden biri olmasının yanı sıra tartışmalı bir figür olmasıyla da hatırlanan Alman yönetmen Rainer Werner Fassbinder‘in hayatına ve sinema kariyerine odaklanıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Çıkış Yok – Die Unberühbare filmiyle 2001 yılında İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’nin sahibi olan Oskar Roehler oturuyor.

Film, Fassbinder’i yirmili yaşlarında anti-tiyatro denemelerinden ödülden ödüle koşan filmleriyle Alman sinemasının en eşsiz sinemacılarından biri oluşuna dek izliyor. Yapısal olarak, Fassbinder’in son filmi olan Querelle’den izler taşıyan Yaramaz Çocuk, büyük ölçüde tiyatrodan esinlenen setlerde, tiyatro sahnesinin estetiğine ve ışıklandırmasına uygun şekilde çekildi.

Yaramaz Çocuk, Bugün 17:00’de Cinemaxium City’s Salon 7’de!

Filmde Oliver Masucci ile beraber Katja Riemann, Erdal Yildiz, Eva Mattes, Antoine Monot Jr, Götz Otto, Detlef Bothe, Hary Prinz, Felix Hellmann, Sunyi Melles ve Alexander Scheer gibi isimler rol alıyor.

Pandemi şartlarına rağmen fiziki ve çevrimiçi gösterimlerle gerçekleşen 39.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu