Paribu ile Günün Filmi: Undine

Takip Et:
Paribu ile Günün Filmi: Undine
Paribu ile Günün Filmi: Undine

Paribu ile Günün Filmi’nde 39. İstanbul Film Şenliği’nden günlük tekliflerimizi paylaşıyoruz. Bugünün filmi, Christian Petzold’un mitolojik bir figürü günümüze taşıdığı Undine.

39. İstanbul Film Şenliği’nin ekim ayı seçkisindeki en coşku verici yapımlardan biri olan Undine, yakın dönem Avrupa sinemasının ehemmiyetli rejisörleri arasında yer alan Christian Petzold‘un imzasını taşıyor.
Adını çoğu zaman mitolojide bahsi geçen su perisinden alan film, Berlin’de kılavuzluk yapan Undine Paula Beer’nin hikâyesini anlatıyor. Erkek dostu Jacob Matschenz onu başka bir bayan için terk edince Undine lanetlenerek onu kandıran erkeği öldürmeye ve bir zamanlar yerleşim yakaladığı sulara geri dönmeye zorlanıyor. Ancak esinlendiği mitolojik karakterin aksine Undine, kendisine biçilen bu role karşı çıkıyor. Erkek dostunun onu terk etmesinden kısa vakit sonra, bir dalgıç olan Christoph Franz Rogowski ile tanışıyor ve ona aşık oluyor.
Takımımızdan Murat Emir Eren, 70. Berlin Film Şenliği sırasında yazdığı değerlendirme yazısında şöyle diyor: “Berlin’in tarihini mimari gelişimi üzerinden turistlere anlatan bir tarihçi olarak karşımıza çıkan Undine ve endüstriyel dalgıç Christof’un aşk hikâyesi üzerinden ilerleyen film, çoğu zaman defa devrilip yine kenti de, caddelerin, alanların, binaların durmadan değişen anlamıyla anlatısına dâhil ediyor.”

Undine, Bugün 17:00’de Cinemaximum City’s ve Kadıköy Sineması’nda!

Undine

Dünya prömiyerini bu senenin başında 70.
Filmin görüntü rejisörü koltuğunda ise Petzold’un 2007 yapımı Yella’dan beri beraber çalıştığı Hans Fromm oturuyor.

Pandemi koşullarına karşın fiziki ve çevrimiçi gösterimlerle reelleşen 39. İstanbul Film Şenliği’nin tema sponsoru olarak sinema tecrübesinin korunmasına katkıda bulunan Paribu‘yla alakalı merak edilen suallerin yanıtlarına ve yeni gelişmelere buradan erişebilirsiniz.

31.
</p>
<div class=