Paribu ile Günün Filmi: Pinokyo

Takip Et:
Paribu ile Günün Filmi: Pinokyo
Paribu ile Günün Filmi: Pinokyo

Paribu ile Günün Filmi’nde 39. İstanbul Film Şenliği’nden günlük tekliflerimizi paylaşıyoruz. Bugünün filmi, Roberto Benigni’nin Geppetto’ya yaşam verdiği, Matteo Garrone imzalı Pinokyo.

Carlo Collodi’nin yaratıcısı olduğu bayağılaşmış çocuk masalı Pinokyo’nun bu yeni ve karanlık yorumu, yakın dönem İtalyan sinemasının ehemmiyetli adlarından Matteo Garrone‘nin imzasını taşıyor.
Bu senenin başında 70. Berlin Film Şenliği’nde gösterilen film, 39. İstanbul Film Şenliği kapsamında Türkiye’de de sinema sevlerle buluşuyor.

Sinema Sevlerin gönlünü kazandığı Yaşam Güzeldir – Life is Beautiful filmiyle Oscar kazanan, kendi idarediği 2002 yapımı Pinocchio filminde Pinokyo rolüyle izleyicilerin karşısına çıkan akılda oyuncu Roberto Benigni, bu defa Geppetto’ya yaşam veriyor. Çocuk oyuncu Federico Ielapi, Pinokyo rolünü Benigni’den devralıyor.

Pinocchio, Bugün 17:00’de Kadıköy Sineması’nda!

Matteo Garrone’nin aynı zamanda Massimo Ceccherini ile beraber senaryosunu da kaleme aldığı film, Carlo Collodi’nin orijinal metnine sadık kalıyor, ancak hikâyenin dünyası için daha karanlık bir atmosfer oluşturuyor.
Ancak her çocuk gibi dünyayı merak eden Pinocchio, çocuklara has cesaretiyle kendini keşfedeceği bir serüvene atılıyor. Pinocchio’yu tabiatla, hayvanlar alemiyle ve düşler kâinatıyla tanıştıran bu serüvende karşımıza birbirinden esrarengiz pek çok karakter çıkıyor. Matteo Garrone’nin eforlu görsel diliyle Mark Coulier’nin etkileyici makyaj çalışması birleşince, bir masal kitabından perdeye yansıdığı alenen bakılan bir film çıkıyor ortaya.

Filmin oyuncu kadrosunda Roberto Benigni ve Federico Ielapi’ye Marine Vacth, Gigi Proietti, Rocco Papaleo, Massimo Ceccherini, Matilda De Angelis ve Alida Baldari Calabria eşlik ediyor.
İstanbul Film Şenliği’nin tema sponsoru olarak sinema tecrübesinin korunmasına katkıda bulunan Paribu‘yla alakalı merak edilen suallerin yanıtlarına ve yeni gelişmelere buradan erişebilirsiniz.

.