Kültür ve Sanat

Paribu ile Günün Filmi: Önsezi Kitabı

Paribu ile Günün Filmi’nde 39. İstanbul Film Şenliği’nden günlük tekliflerimizi paylaşıyoruz. Bugünün filmi, Tree of Life’ın yapımcılarından Carlo Hintermann’ın idarediği, Terrence Malick’in yapımcılığını üstlendiği Önsezi Kitabı.

77. Venedik Film Şenliği’nin Beynelmilel Eleştirmenler Haftası kısmının açılış filmi olan Önsezi Kitabı – The Book of Vision, son senelerin en etkileyici filmlerinden Hayat Ağacı – The Tree of Life’ta beraber çalışan Terrence Malick ve Carlo Hintermann‘ı yine bir araya getiriyor.
The Tree of Life’ın yapımcılarından Carlo Hintermann bu defa rejisör koltuğuna otururken, akılda rejisör Terrence Malick filmin yapımcılığını üstleniyor.

Daha evvel rejisör olarak evraksallara imza atan Carlı Hintermann’ın ilk kurmaca uzun metajlısı olan Önsezi Kitabı, günümüzle 18. asır arasında gidip gelen bir hikâye anlatıyor. Günümüzde genç bir hekim olan Eva, tıp tarihini incelemek umut vadeden kariyerini geride bırakıyor; bedeninin tabiatını, hastalığını, onu bekleyen kaçınılmaz mukadderatı ve tüm her şeyi denetliyor.
asırda yaşayan Prusyalı bir hekim olan Johan Anmuth ise canlıcılığın antik metotlarıyla, akılcılığın yükselişi arasında sıkışıp kalıyor. Binlerce hastanın umutlarını, fobilerini, hayallerini kapsayan bir el yazması olan Önsezi Kitabı, bu iki yaşamı kesişimi oluyor ve onları ebedî bir girdabın içine sürüklüyor.

Özellikle etkileyici görselliğiyle noktaya değinen filmin görüntü rejisörü, Terrence Malick’in A Hidden Life ve The Last Planet filmlerinin de görüntü rejisörü olan Jörg Widmer.

Önsezi Kitabı, Bugün 17:00’de Kadıköy Sineması’nda!

Filmin başrollerinde Game of Thrones, The Imitation Game, Savage Kingdom gibi yapımlarla tanınan akılda oyuncu Charles Dance ile The Borgias ve Outlander dizileriyle ismini duyuran Lotte Verbeek yer alıyor.
İstanbul Film Şenliği’nin tema sponsoru olarak sinema tecrübesinin korunmasına katkıda bulunan Paribu‘yla alakalı merak edilen suallerin yanıtlarına ve yeni gelişmelere buradan erişebilirsiniz.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu