Paribu ile Günün Filmi: İyi ki Yapmışım

Takip Et:
Paribu ile Günün Filmi: İyi ki Yapmışım
Paribu ile Günün Filmi: İyi ki Yapmışım

Paribu ile Günün Filmi’nde 39. İstanbul Film Şenliği’nden günlük tekliflerimizi paylaşıyoruz. Bugünün filmi, Metin Akpınar’ın hikâyesini kendi anlatımı ve yakınlarının şahitlikleriyle perdeye taşıyan Iyi ki Yapmışım.

Gerek sahnede, gerek ekranda Laurel ile Hardy eşi bir birliktelik kurduğu Zeki Alasya ile beraber, ustaları Haldun Taner liderliğinde kurdukları Devekuşu Kabare’de senelerce kapalı gişe oynayan, bu esnada Yeşilçam’ın da en büyük yıldızlarından biri hâline gelen akılda oyuncu Metin Akpınar; 50 seneyi aşan sinema kariyerine Köyden İndim Şehire’den Mavi Boncuk’a, Canım Kardeşim’den Salak Milyoner’e sinema sevlerin hafızlarında yer etmiş pek çok film sığdırdı.
1992 senesinden beri tiyatro sahnesinde performans sergilemeyen Akpınar’ın birbirinden galibiyetli performanslarının arşivlenmesi için, Devekuşu Kabare’nin kayda alınabilen altı oyunu bulunuyor yalnızca.

Ve perde! ve Leyla Gencer: La Diva Turca gibi evraksallara imza atan Selçuk Metin’in idarediği Iyi ki Yapmışım, dönemin imkânsızlıklarından doğan bu eksiliği, Metin Akpınar ve yakınlarının şahitlikleriyle dolduruyor. Metin Akpınar’ın hikâyesini kendi anlatımı ve yakınlarının şahitlikleriyle perdeye taşıyan Iyi ki Yapmışım, geleceğe bir arşiv bırakırken, Türkiye’nin yakın tarihine de değişik bir bakış sunuyor.

Iyi ki Yapmışım, Bugün 17:00’de Kadıköy Sineması’nda!

Zeynep Miraç’ın senaryosunu kaleme aldığı, Tilbe Saran’ın seslendirdiği evraksalda Demet Akbağ, Perran Kutman, Ferhan Şensoy, Nevra Serezli, Demet Taner, Zeynep Oral, Suat Sungur, Cihat Tamer, Kandemir Konduk, Selam Sonat ve Dikmen Gürün gibi ehemmiyetli adlar Akpınar’a dair hatıralarını, görüşlerini paylaşıyor.

Pandemi koşullarına karşın fiziki ve çevrimiçi gösterimlerle reelleşen 39.