Kültür ve Sanat

Paribu ile Günün Filmi: Günler

Paribu ile Günün Filmi’nde 39. İstanbul Film Şenliği’nden günlük tekliflerimizi paylaşıyoruz. Bugünün filmi, Tayvan sinemasının akılda adı Tsai Ming-liang’ın imzasını taşıyan Günler.

Günler – Rizi, 1994 yapımı Vive l’amour filmiyle Venedik Film Şenliği’nden Altın Aslan mükâfatını kazanan, Tayvan sinemasının önde gelen rejisörlerinden Tsai Ming-liang‘ın imzasını taşıyor.
Kang, sırçadan dışarıya, rüzgar ve yağmurla savrulan ağaçlara bakarken nereden geldiğini öğrenmediği, sabredemediği acayip bir acı seziyor. Non ise minik apartman dairesinde, köyünden geleneksel yemekler hazırlıyor. Bir gün bir otel odasında tanışan Kang ve Non, birbirlerinin yalnızlığını paylaşır ve günler akıp gider.

Ming-liang, “insanın bağ kurma isteği üzerine düşünen bir şiir” olarak belirlenen Günler’de kamerasını bu iki adamın gündelik yaşamlarına çeviriyor ve yavaş yavaş akan günlük rutinler içinde kadraja yansıyan suratlar ve imgeler değişik anlamlar kazanıyor.

Günler, Bugün 21:00’de Cinemaximum City’s Salon 7’de!

Dünya prömiyerini yaptığı Berlin Film Şenliği’nden Teddy Jüri Mükâfatı ile döndülten sonra New York, Londra, San Sebastián gibi ehemmiyetli şenlikleri ziyaret eden Günler, 39.
Tsai Ming-liang, gerçeğinde İstanbul Film Şenliği’nin bilindik olduğu bir sinemacı. Akılda rejisör Elveda Sinema – Good-bye Dragon Inn filmi ile 2004’te İstanbul Film Şenliği’nde Altın Lale’nin sahibi olmuştu.

Pandemi koşullarına karşın fiziki ve çevrimiçi gösterimlerle asıllaşan 39. İstanbul Film Şenliği’nin tema sponsoru olarak sinema tecrübesinin korunmasına katkıda bulunan Paribu‘yla alakalı merak edilen suallerin yanıtlarına ve yeni gelişmelere buradan erişebilirsiniz.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu