Paribu ile Günün Filmi: 85 Yazı

Takip Et:
Paribu ile Günün Filmi: 85 Yazı
Paribu ile Günün Filmi: 85 Yazı

Paribu ile Günün Filmi’nde 39. İstanbul Film Şenliği’nden günlük tekliflerimizi paylaşıyoruz. Bugünün filmi, eşcinsel bir gencin bir yaz aşkıyla başlayan kendini keşfetme hikayesini anlatan, François Ozon imzalı 85 Yazı.

Senenin dikkat çekici filmlerini Türkiye’deki sinema sevler ile buluşturan Filmekimi Galaları seçkisinde yer alan en coşku verici yapımlardan biri de 85 Yazı – Été 85.
Kendisine nasıl bir yol çizmek istediğine karar vermesi gereken bir dönüm noktasında olan Alexis, bir tekne gezisi sırasında denize düşünce, onu kurtaran 18 yaşındaki David oluyor. İkisi arasında başlayan dostluk, kısa müddet sonra daha aşırısına dönüşüyor. Alexis, gitgide David’in dünyasının içine çekilirken, David’in tek bir bireye bağlanıp kalmak istememesi, bunun bir yaz aşkından öteye geçip geçmeyeceği sualini doğuruyor. Ozon, Alexis’in David’le ilişkisini retrospektif bir anlatımla geriye bakarak anlatırken, bu ilişkinin sonunda yaşananlarla alakalı bilinmeyenlik üzerinden bir gerilim de yaratıyor.

85 Yazı, Bugün 17:00’de Cinemaximum City’s ve Kadıköy Sineması’nda!

Aidan Chambers’ın yazdığı Dance on My Grave romanından adapte edilen 85 Yazı, gerek 16mm film kullanımı, gerek ele aldığı aşk hikâyesini anlatımındaki canlılığı ile Ozon’un ilk dönem işlerine benzetiliyor.

Filmin merkezinde yer alan iki gence Felix Lefebvre ve Benjamin Voisin yaşam verirken, oyuncu kadrosunda onlara Valeria Bruni Tedeshi, Philippine Velge ve Melvil Poupaud eşlik ediyor.

Pandemi koşullarına karşın fiziki ve çevrimiçi gösterimlerle hakikatleşen 39.