Sağlık

Pandemi ile mücadele eden doktorun en zor görevi

Dr. Kalkan, “Biz babama, ‘Ben şu zamana kadar suratlarca koronavirüslü hastaya baktım. Allah’a hamdolsunsun suratlarca rehabilitasyon ettiklerimiz oldu. Sen de onlardan birisi olacaksın’ diyerek moral veriyorum” dedi. 

Emekli öğretmen Süleyman Kalkan, 3 hafta evvel yüksek ateş ve halsizlik şikayetiyle oğlu Genel Cerrahi Uzmanı ve pandemi yoğun bakım mesulü Uzman Dr. Mehmet Seyhan Kalkan’ın misyon yaptığı Şehir Sağlık Kurumu’ne müracaat etti.
Rehabilitasyona alınan Süleyman Kalkan, gidişatının ağırlaşması üzerine, oğlunun misyon yaptığı pandemi servisinde yoğun bakım birimine yatırıldı. Uzman Dr. Mehmet Seyhan Kalkan, aralarında babasının da bulunduğu koronavirüs hastalarını iyileştirmek için yoğun gayret veriyor. Dr. Kalkan, koronavirüs hastalarının hem rehabilitasyonuyla ilgileniyor hem de babasının başında gece süresince nöbet yakalıyor.


‘BU VAZİFE BİZE DÜŞÜYOR’

Dr.
Bu görev bize düşüyor. Hekim olunca babamıza hizmet edeceğiz, tam hastalara da hizmet edeceğiz. Bu bizim görevimiz. Babama, ‘Ben şu zamana kadar suratlarca koronavirüslü hastaya baktım. Allah hamdolsunsun suratlarca rehabilitasyon ettiklerimiz oldu. Sen de onlardan birisi olacaksın’ diyerek moral veriyorum. Bu babama açıkladığım söz. İçimden bazen ‘Yoksa babam da avucumuzdan kayıp gideceklerden birisi mi olacak?’ diye de düşünüyorum. Babam çok dikkatli ve titiz biridir.
Allahın izniyle hem babamı hem de değişik yoğun bakımda uyuyanları bu hastalıklar kurtarabiliriz, iyileştirebiliriz” diye konuştu.

Dr. Kalkan, hekim olarak yurttaşın dikkatli davranmamasının kendilerini üzdüğüne noktaya değinerek, “Kayıtsız olan insanlara, bu hastalığın yayılmasına öğrenerek ya da öğrenmeyerek sevinci davranmaları neticeyi neden olanlara üzülüyoruz. Bu bir kamu davası gibi bir şey. Onlara hakkımızı helal etmiyoruz. Caddedeki bir çocuğu öldüren bireye siz hakkınızı nasıl helal edersiniz?” ifadelerini kullandı.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu